Skomplikowane operacje miednicy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

i

Autor: WSzZ w Kielcach

Skomplikowane operacje miednicy w szpitalu na kieleckim Czarnowie

2022-01-12 11:55

Skomplikowane operacje miednicy wykonują lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Działająca tam Klinika Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej jest jedynym miejscem w regionie, w którym leczeni są pacjenci z masywnymi urazami, także wielonarządowymi.

Zabiegi realizowane w WSzZ należą do najtrudniejszych w chirurgicznym leczeniu złamań i są wykonywane w ramach specjalistycznych dostępów operacyjnych do miednicy.

- W ubiegłym roku, w szpitalu, operowanych było 25 pacjentów, którzy doznali złamań miednicy, na skutek różnego rodzaju wypadków. Były to osoby w bardzo różnym wieku, od 19 do 90 lat. Wykonanie zabiegu pozwoliło im na powrót do możliwie normalnego funkcjonowania – informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na kieleckim Czarnowie. 

Lekarze podkreślają, że zabiegi te wymagają szczególnej precyzji i znajomości anatomii, gdyż nawet najmniejszy błąd może spowodować zagrożenie życia pacjenta. Dr Rafał Wójcicki, kierownik Kliniki Urazowo-Ortopedycznej w WSzZ, techniki uczył się kilka lat, korzystając z ogromnego doświadczenia specjalistów z Oddziału Uszkodzeń i Patologii Miednicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Otwocku. Jest to jeden z wiodących ośrodków ortopedycznych w Europie, a nawet na świecie.

Dodajmy, że na bazie m.in. Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej działa jedyne w Świętokrzyskiem Centrum Urazowe.

Poradnik Zdrowie: defibrylacja i kardiowersja

Ile wiesz o gotowaniu i jedzeniu? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Bez czego nie da się zrobić majonezu?
Źródło: Skomplikowane operacje miednicy w szpitalu na kieleckim Czarnowie