"Święto Chleba" w Tokarni

2021-09-01 11:21 PioR
Skansen w Tokarni
Autor: Muzeum Wsi Kieleckiej

Masa atrakcji czeka tych, którzy w najbliższą niedzielę odwiedzą Park Etnograficzny w Tokarni. Od godz. 11 Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na Święto Chleba.

Wydarzenie rozpocznie msza św. w kościele z Rogowa w oprawie Zespołu Ludowego Bolechowiczanie. W południe, w rozśpiewanym korowodzie dożynkowym, uczestnicy wydarzenia przejdą przed Dwór z Suchedniowa, gdzie odbędzie się przedstawienie obrzędowe "Okrężne" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Skokotliwi.

Inauguracja sceny w muzealnym amfiteatrze nastąpi o godz. 13. Wystąpią kapele i zespoły ludowe: Furmani, Koło Gospodyń Wiejskich Dwikozy, Koło Gospodyń Wiejskich Korytniczanki, Zespół Śpiewaczy Makoszanki, Kapela Świętokrzyska oraz Zespół Wpada w Ucho.

O godz. 14 odbędzie się pokaz "Wyzwoliny Kosiarza" w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki. Raz w roku pracownicy muzeum uruchamiają wiatrak z Dębna, w którym odbywa się przemiał zboża. W tym roku odbędzie się o godz. 15.

- O młynarzach i młynarstwie w trakcie pokazu opowie Leszek Gawlik z Działu Badań Etnograficznych – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej. – W Zagrodzie ze Szczepanowic odbędą się pokazy: przemiału zboża w żarnach, młócenia cepem oraz przemiału zboża w młocarni. Odwiedzający będą smakować podpłomyki wypiekane w piecu, na degustację zapraszamy do chałupy ze Złotnik – dodaje.

O 15.30 na scenie amfiteatralnej odbędzie się Benefis Zespołu Ludowego Bolechowiczanie z okazji 20-lecia istnienia. Dodatkowo w wydarzeniu udział zapowiedziało ponad stu wystawców. Będzie można m.in. skosztować regionalnych potraw.

W centrum Kielc policjanci przypominali o odblaskach
Źródło: "Święto Chleba" w Tokarni