Miododajne drzewka - świętokrzyski projekt

i

Autor: M.Cieślikiewicz

Świętokrzyskie gminy przyjazne pszczołom. Sadzą miododajne drzewka

2021-11-02 14:18

​Lipy, jabłonie rajskie, klony,czy Budleje Dawida - takie, między innymi, sadzonki drzew i krzewów miododajnych posadzi na swoim terenie blisko 60 świętokrzyskich gmin, a także kilka placówek podległych samorządowi województwa. To dzięki projektowi Urzędu Marszałkowskiego , który ma pomóc zwiększyć liczbę owadów zapylających.

Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli umrze ostatnia pszczoła to za trzy lata umrzemy i my. Myślę, że do tego nie dojdzie - mówi Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego.

Ma w tym pomóc projekt  „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim”. W tegorocznej akcji chęć uczestniczenia zgłosiło 57 gmin i 6  placówek podległych Samorządowi Województwa Świętokrzyskiego, które wspólnie posadzą 1 598 sadzonek drzew miododajnych oraz ponad 3 056 krzewów. 

Nasz projekt cieszy się wielką popularnością. Jest to budujące, gdyż ochrona owadów zapylających rośliny jest bardzo istotna, zwłaszcza że spada ich populacja – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Na sfinansowanie tegorocznego projektu przeznaczono blisko blisko 60 tys.zł.

– Program wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską, dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. To przekłada się na większą liczbą produktów ekologicznych, lepszej jakości żywność i zdrowie mieszkańców regionu. Dziękuje wszystkim, którzy angażują się w projekt – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.

Drzewka i krzewy miododajne kolejny raz posadzi gmina Bałtów.

Gmina Bałtów słynie z tego, że organizuje Świętokrzyskie Święto Pszczoły. Jesteśmy przyjaźnie nastawieni do tych niezwykle pożytecznych owadów. Poprzez ten program zwiększamy bioróżnorodność naszej gminy - mówi Hubert Żądło – wójt Bałtowa.

Miododajne drzewka posadzi też na swoim terenie - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, która przystąpiła do projektu po raz pierwszy.

Idea roślin miododajnych jest mi bliska, bo sam hoduję pszczoły, dlatego jestem sympatykiem tego rodzaju działalności ważnej dla środowiska -mówi Andrzej Dąbrowski dyrektor WBP w Kielcach.

Województwo świętokrzyskie, obok podkarpackiego i wielkopolskiego jest liderem nasadzeń drzew miododajnych w Polsce.

We wrocławskim zoo przyszedł na świat gibon białopoliczkowy
Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?
Źródło: Świętokrzyskie gminy przyjazne pszczołom. Sadzą miododajne drzewka