Unijne fundusze dla Świętokrzyskiego. React-UE i przesunięcia środków

2022-01-07 12:14 DKS
Unijne fundusze dla Świętokrzyskiego. React-UE i przesunięcia środków
Autor: Pixabay

Ponad 71 milionów złotych dla świętokrzyskiego z unijnego programu React-UE. Pieniądze na inwestycje mają pomóc gospodarce dotkniętej pandemią koronawirusa. Oprócz tego, urzędnicy marszałka postanowili inaczej wydać pieniądze z perspektywy finansowej 2014-20.

React-UE to forma pomocy dla regionów w okresie przejściowym między perspektywami finansowymi. Dodatkowe fundusze mają istotne znaczenie w najbliższych latach dla odbudowy gospodarki dotkniętej skutkami kryzysu wywołanego koronawirusem oraz pobudzenia inwestycji. Fundusze zarezerwowane dla regionu świętokrzyskiego w ramach pierwszej transzy wynoszą ponad 71 mln zł.

- W ramach React-UE w regionie świętokrzyskim zaplanowaliśmy dwa rodzaje działań, po pierwsze – dofinansowanie projektów znajdujących się na liście rezerwowej konkursu dotyczącego głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne oraz po drugie – wsparcie projektu , który zakłada likwidację nieefektownej i generującej duże zanieczyszczenia kotłowni węglowej obsługującej ŚCO i szpital wojewódzki – mówi wicemarszałek Renata Janik.

Świętokrzyskie ma jeszcze do wykorzystania fundusze z perspektywy unijnej na lata 2014-20. Urzędnicy marszałka postanowili przesunąć około 92 miliony złotych na dofinansowania, które w poprzednich latach cieszyły się największym zainteresowaniem. Unijne władze zgodziły się na takie zmiany.

Z tej kwoty blisko 49 milionów złotych przeznaczono na pożyczki dla przedsiębiorców. 21 milionów wydanych zostanie na projekty badawczo-rozwojowe. Znalazło się też coś dla ochrony zdrowia. Dzięki przesunięciom Świętokrzyskie Centrum Onkologii za 3 miliony złotych kupi nowy tomograf komputerowy.

Ruszyła budowa tzw. kładki Trzaskowskiego. Ścięto 40 drzew w obszaru Natura 2000

Kultowe samochody z lat 80. Pamiętasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 5
Ferrari uważane za prawdziwą legendę. O jakim modelu mowa?
Ferrari F40
Źródło: Unijne fundusze dla Świętokrzyskiego. React-UE i przesunięcia środków
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany