Upał

i

Autor: pixabay.com

ZDROWIE

Uwaga na upały! Lekarze apelują

2023-06-26 9:54

Wysokie temperatury i prażące słońce mogą być bardzo niebezpieczne dla osób w różnym wieku, ale szczególnie uważać powinny dzieci i ludzie starsi. - Długotrwałe przebywanie na słońcu jest bardzo groźne także dla osób z chorobami układu krążenia lub innymi współistniejącymi takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, udar, inne przebyte schorzenia przewlekłe. Niekorzystnie wpływa też przyjmowanie niektórych leków - ostrzegają lekarze ze szpitala na kieleckim Czarnowie.

W upalne dni, jakich podczas wakacji z pewnością nie zabraknie, należy regularnie uzupełniać płyny. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza dzieci i osób starszych, które mniej odczuwają pragnienie. Jeżeli przebywaliśmy na słońcu i pojawiają się u nas objawy dziwnego samopoczucia, skurcze mięśni, bóle brzucha, głowy, nudności, wymioty, a w skrajnych sytuacjach zaburzenia świadomości, należy skorzystać z pomocy lekarza.

- W okresie gwałtownego przegrzania, nie wolno wskakiwać do zimnej wody, wbrew pozorom nie będzie to korzystne. Osoby starsze, schorowane w upalne dni, w ogóle nie powinny opuszczać domów. Dzieci powinny przebywać jedynie w półcieniu, ale krótko i nie w godzinach południowych - przekonują lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Eksperci radzą, że należy chronić skórę dziecka preparatami z wysokim filtrem zabezpieczającym przed promieniowaniem i przede wszystkim trzeba dbać o jego dobre nawodnienie, bo uczucie pragnienia świadczy już o wysokim stopniu odwodnienia. Maluchom trzeba podawać do picia płyny obojętne: wodę, słabą herbatkę, napary ziołowe. Ważne jest nakrycie głowy.

- Długie przebywanie na słońcu może spowodować ciężkie poparzenia skóry, odwodnienie, udar słoneczny, który manifestuje się: złym samopoczuciem dziecka, bladością powłok, wymiotami, biegunką, aż do zaburzeń świadomości i drgawek - wyliczają lekarze. - Reasumując, korzystajmy z lata rozsądnie - dodają.

Świętokrzyskie. Dni Kielc 2023. Jarmark na deptaku, koncerty oraz atrakcje w Rynku i na Placu Artystów
Źródło: Uwaga na upały! Lekarze apelują