Punkty skoordynowanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy

i

Autor: UM Kielce

W Kielcach działają dwa punkty pomocy dla uchodźców z Ukrainy

2022-02-28 14:25

Dwa punkty skoordynowanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy zostały uruchomione w minioną sobotę (26 lutego) w Kielcach. Znajdują się przy Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach oraz na dworcu PKS.

Zostaną wydane specjalne ulotki informacyjne dla osób z Ukrainy o możliwościach pomocy, która jest dla nich przygotowana. - Ulotki będą zawierać informacje dotyczące numerów telefonów, gdzie szukać pomocy czy informacji, jak uregulować pobyt  oraz w jaki sposób ubiegać się o status uchodźcy - poinformował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Na dworcu PKS  w Kielcach działa  infolinia, pod którą można dzwonić 24 godziny na dobę. Infolinia została również uruchomiona w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Podczas rozmowy do dyspozycji jest tłumacz języka rosyjskiego i ukraińskiego.

Infolinie dla cudzoziemców:

  • Dworzec PKS w Kielcach: 538 508 081
  • Świętokrzyski Urząd Wojewódzki: 41 342 12 14

 Osoby chętne do wsparcia osób przybywających z Ukrainy mogą zgłaszać się na adres e-mail: [email protected]

Jak zapowiedział wojewoda Zbigniew Koniusz, "mamy duży potencjał bazy łóżkowej. Korzystamy z istniejących placówek, którymi możemy dysponować”.

- 24 lutego to traumatyczna data, nie tylko dla samych Ukraińców, ale także dla nas jako sąsiadów. Trudna do zrozumienia, trudna do zaakceptowania - podsumował wojewoda świętokrzyski.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności.

Marcin Janusz: nie zagramy z rosyjskimi drużynami
Sonda
Czy Kościół powinien bardziej zaangażować się w pomoc dla Ukrainy?
Źródło: W Kielcach działają dwa punkty pomocy dla uchodźców z Ukrainy