krew

i

Autor: pixabay.com

W Świętokrzyskiem brakuje krwi. Szpitale muszą przesuwać niektóre operacje

2021-07-06 11:43

- Sytuacja jest wręcz dramatyczna – mówią lekarze z największej lecznicy w regionie świętokrzyskim. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach przez brak zapasów krwi, musi wstrzymywać niektóre zabiegi.

- W klinice kardiochirurgi, gdzie do każdego zabiegu potrzebna jest krew, wstrzymano planowe przyjęcia. Lekarze zupełnie nie mają swobody w operowaniu. Drżą, co będzie, gdy dojdzie do sytuacji nagłej, w której będzie potrzeba kilku jednostek krwi – mówi nam Anna Mazur-Kałuża, rzecznik WszZ w Kielcach, która dodaje, że krwi potrzebują zarówno dorośli, jak i dzieci.

- W wakacje wzrasta liczba wypadków. W tym roku jest ich szczególnie dużo, a dla takich pacjentów również potrzebna jest pilnie krew – zaznacza Anna Mazur-Kałuża. – Bardzo prosimy wszystkich dawców o jej oddawanie – dodaje.

Do dawców zaapelowało również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Zaznaczono, że stany magazynowe krwi są niewystarczające do rosnących potrzeb świętokrzyskich szpitali.

- W imieniu chorych oczekujących na krew, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zwraca się z gorącą prośbą do mieszkańców – krwiodawców naszego województwa o honorowe oddawanie krwi. Dar Krwi pilnie potrzebny jest pacjentom, w tym dzieciom z oddziałów hematologii, pacjentom z chorobami nowotworowymi, z krwotokami, poszkodowanym w wypadkach, pacjentom czekającym na operacje kardiochirurgiczne, chirurgiczne i ortopedyczne i inne – napisano w apelu.

Jedynym źródłem tego bezcennego leku jest każdy zdrowy, pełnoletni człowiek (od 18 do 65 lat), ważący powyżej 50 kg i chętny do pomocy innym. RCKiK w Kielcach czeka na dawców w dni robocze od godz. 7 do 14, a w środę i piątek od 7 do 16.

Mundurowi oddawali krew
Źródło: W Świętokrzyskiem brakuje krwi. Szpitale muszą przesuwać niektóre operacje