W Świętokrzyskiem rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców

2021-08-05 10:07 PioR
Praca/praca sezonowa
Autor: SHUTTERSTOCK Praca/praca sezonowa

Na koniec czerwca tego roku do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zgłoszonych prawie 820 tys. cudzoziemców. Tak wynika z najnowszych danych ZUS. Jak się okazuje, liczba obcokrajowców wzrosła także w woj. świętokrzyskim.

W czerwcu tego roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła dokładnie 818,8 tys. Wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 148,6 tys., a w stosunku do maja 2021 r. – o 22,0 tys. Największy wzrost w stosunku do maja tego roku odnotowujemy w przypadku obywateli Ukrainy – o 16,9 tys.

Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 603,5 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 59,2 tys., na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 16,9 tys.

Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z około 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018.

- W woj. świętokrzyskim również widać wzrost – mówi Paweł Szkalej, rzecznik ZUS-u w regionie. – Obecnie prawie 9 tys. obcokrajowców pracuje w naszym województwie – zaznacza.

Najwięcej mamy pracowników z Ukrainy, bo to prawie 7 tys, następnie z Białorusi i Gruzji. Obecnie w regionie pracują również mieszkańcy tak odległych krajów jak Bangladesz, Tajlandia czy Jordania.

Praca hejnalisty od kuchni
Źródło: W Świętokrzyskiem rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany