Konferencja prasowa 48. Międzynarodowego Festiwalu Harcerskiego 2021

i

Autor: Wiktoria Mitura

"Wiatraczek" coraz bliżej. Jak będzie wyglądała tegoroczna edycja festiwalu harcerskiego?

2021-06-24 14:21

8 lipca w Kielcach wystartuje 48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Dla młodych ludzi będzie on wypoczynkiem połączonym z warsztatami i przeglądami. Jego program ze względu na pandemię jest ograniczony, ale wciąż wyjątkowy.

- Planujemy Koncert Inaugurujący i spotkamy się 8 lipca w Kieleckim Teatrze Tańca. Tym wydarzeniem rozpoczniemy Festiwal, mamy nadzieję, że pan prezydent Kielc Bogdan Wenta przekaże wtedy klucze do bram miasta harcerzom. Wszyscy uczestnicy Festiwalu zobaczą spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu tancerzy KTT – mówi hm. Arkadiusz Szostak, dyrektor 48. MHFKMSz.

W programie festiwalu harcerskiego od 10 do 14 lipca przewidziano warsztaty artystyczne pod okiem specjalistów. 10 lipca również odbędzie się koncert "Dzień Tradycji Polskiego Folkloru". Poza tym odbędzie się konkurs piosenki harcerskiej. Festiwal zakończy się 17 lipca na kieleckiej Kadzielni koncertem galowym.

Gospodarzem wydarzenia jest Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego i Dom Kultury „Białogon”. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku na Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Dzieci i Młodzieży Szkolnej przyjedzie 380 osób z Polski i Ukrainy.

- Bardzo cieszę się, że możemy znów spotkać się w Kielcach na żywo z harcerzami i młodymi artystami. Ich występy są zawsze na wysokim poziomie. Festiwal jest bardzo ważnym wydarzeniem i doskonałym elementem promocji Kielc, istotnym w Strategii Miasta - mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Festiwal będzie zorganizowany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.

- W tym roku Festiwal odbędzie się w pewnej izolacji. Młodzież będzie mogła przebywać tylko w swoich grupach i zaraz po zakończeniu zajęć warsztatowych przemieszczać się do miejsca zakwaterowania. Ze względów sanitarnych tej wesołości i setek dzieci na kieleckim Rynku nie będzie widać – mówi hm. Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.

W ramach projektu „Culture is a brige”, dofinansowanego z środków programu Erasmus+, do Kielc przyjedzie grupa młodzieży z Hiszpanii. Goście będą uczyć się jak organizować duże imprezy kulturalne.

Tak wyglądają groby harcerek, które zabiła burza
Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?
Źródło: "Wiatraczek" coraz bliżej. Jak będzie wyglądała tegoroczna edycja festiwalu harcerskiego?