Województwo Świętokrzyskie w Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Województwo Świętokrzyskie dołączyło do Inicjatywy Trójmorza

2021-07-01 10:02

Województwo świętokrzyskie w Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. Tak zwaną Deklarację Lubelską podpisał marszałek Andrzej Bętkowski.

Deklaracja Lubelska będzie skutkowała tworzeniem obszarów gospodarczych w regionach wchodzących w skład Trójmorza, co znacząco wpłynie na rozwój ziemi świętokrzyskiej.​ Regiony łączące Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne będą miały szerszy dostęp do środków finansowych.

– Podpisanie Deklaracji Lubelskiej ma olbrzymie znaczenie dla dalszego rozwoju naszego województwa. Poprzez wspólne działanie regiony łączące Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne będą miały szerszy dostęp do środków finansowych, a przyłączenie się do tej inicjatywy przez Województwo Świętokrzyskie stanowi realną szansę na rozwój i poszerzenie połączeń gospodarczych i infrastrukturalnych – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

-Wypracowanie w ramach idei Trójmorza pozycji partnerskiej regionu świętokrzyskiego, szczególnie w odniesieniu do mniej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, będzie bodźcem do dynamicznego rozwoju gospodarczego i naukowego, ale też przyczyni się do zacieśnienia z partnerami kontaktów okołobiznesowych – dodaje Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Sieć Gospodarcza Regionów Trójmorza zrzesza regiony z 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Deklaracja Lubelska jest inicjatywą międzynarodowej aktywności regionów w obszarze gospodarczym, naukowym oraz biznesowym.

Idea Trójmorza powstała z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji w 2015 roku i ma za zadanie pobudzać rozwój gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także wzmacniać rozwój wchodzących w jej skład regionów. Osią współpracy ma być, między innymi, droga łącząca Morze Bałtyckie z Adriatykiem – Via Carpatia.

Od 1 lipca w Rzeszowie startuje bilet zintegrowany!

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Źródło: Województwo Świętokrzyskie dołączyło do Inicjatywy Trójmorza