Operacja rekonstrukcji piersi

i

Autor: Świętokrzyskie Centrum Onkologii

X Warsztaty Chirurgii Piersi w ŚCO

2021-10-18 12:14

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyły się X warsztat​y chirurgii rekonstrukcji piersi. A to wszystko, aby pomóc kobietom po mastektomii, by nadal mogły czuć się kobieco.

Świętokrzyskim Centrum Onkologii 15 i 16 października odbywały się X Warsztaty Chirurgii Piersi: Mastektomie podskórne prepektoralne.

Podczas dwudniowych warsztatów, w których uczestniczyło ponad 30 specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej i chirurgii plastycznej z całego kraju, odbyły się wykłady uznanych specjalistów w dziedzinie chirurgii onkologicznej i chirurgii rekonstrukcyjnej w leczeniu raka piersi oraz szkoleniowe zabiegi operacyjne. W części szkoleniowej wykonano sześć zabiegów operacyjnych, m.in. mastektomie prepektoralne z jednoczasową rekonstrukcją przy użyciu protez, siatki ADM, mastektomia profilaktyczna i wymiana implantu u pacjentki po wcześniejszej mastektomii.

- Mamy dwa cele: radykalność onkologiczną plus do tego dbamy o estetykę, o atrybuty kobiecości. Żeby to nie była psychiczna trauma - mówi dyrektor ŚCO, prof. Stanisław Góźdź.

Marek Budner z Breast Unit w Bad Saarow w Niemczech podkreśla, że każda operacja onkologiczna jest, tak samo, operacją estetyczną.

- Musimy tak zoperować i zrekonstruować tę pierś, by po operacji wyglądała ona tak samo, a nawet jeszcze lepiej. Wtedy poprawiamy jakość życia, kondycję psychiczną, ponieważ pacjentka widzi, że co prawda miała usunięty nowotwór, ale pierś dobrze wygląda. Dlatego każda operacja onkologiczna jest też operacją estetyczną - dodał dr Marek Budner.

Artur Bocian, chirurg, onkolog z ŚCO

- Dzięki tym porcedurom każda kobieta ma możliwość cieszenia się pełnym zdrowiem, pełną piersią oddychać po zabiegu. I to jest to dobro, które nie możemy w żaden inny sposób pacjentce przekazać. Zabiegi z rekonstrukcją piersi wykonywane są w ŚCO już od 10-11 lat. Mamy duże doświadczenie, którym możemy się dzielić z innymi lekarzami - tłumaczy Artur Bocian, chirurg - onkolog z ŚCO.

W ŚCO z powodu raka piersi leczonych jest roczne około 650 kobiet. U 100 z nich możliwa jest rekonstrukcja piersi. Niestety, zachorowalność na raka piersi stale rośnie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykrycie nowotworu we wczesnym stadium.

Marsz dla uczczenia pamięci 6-tygodniowej Adusi, która zmarła w Grudziądzu
Sonda
Czy miałeś kłopoty z dostępem do służby zdrowia podczas pandemii?
Źródło: X Warsztaty Chirurgii Piersi w ŚCO