Zastawka wymieniana przez tętnicę udową. Pierwsze takie operacje serca w Świętokrzyskiem

2021-04-16 16:58 Dariusz Skrzyniarz
Zastawka wymieniana przez tętnicę udową. Pierwsze takie operacje serca w Świętokrzyskiem
Autor: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Nową metodę wymiany zastawki serca zaczęli stosować kardiochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. By przeprowadzić taki zabieg już nie muszą otwierać klatki piersiowej pacjenta. Jest on dedykowany przede wszystkim tym chorym, którzy tradycyjnej, bardziej inwazyjnej operacji mogliby nie przeżyć.

Medycy zaczęli stosować zabiegi TAVI. Polega ona na wprowadzeniu nowej zastawki do serca poprzez tętnicę w udzie. Takie operacje przeprowadza się w najlepszych szpitalach. Do tej pory, pacjenci z Kielc i regionu musieli szukać pomocy w ośrodkach w Warszawie, Krakowie czy na Śląsku. Niestety niektórzy nie doczekali tego specjalistycznego zabiegu.

- Doprowadza się ją do miejsca gdzie jest ta zastawka uszkodzona, zwapniała. Tam nowa zastawka się rozpręża sama, ponieważ jest wykonana z materiału, który pod wpływem ciepła organizmu poszerza się. To tak jakby rozwijał się tulipan - opowiada doktor Edward Pietrzyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w szpitalu na Czarnowie.

Nowy zabieg jest drogi. Kosztuje 80 tysięcy złotych. Samo to zmusi szpital do pewnych ograniczeń w wykonywaniu takiej operacji. Ilu pacjentów będzie mogło skorzystać z takiego leczenia?

- Myślę, że około pięćdziesięciu, może więcej, rocznie. Zaznaczam, że nie każda choroba zastawki aortalnej automatycznie kwalifikuje do operacji metodą TAVI. Są pewne ograniczenia – tłumaczy doktor Edward Pietrzyk.

Jak do tej pory w Świętokrzyskiem nie wykonywano takich operacji. Pierwsze dwa zabiegi kardiochirurdzy z Kielc przeprowadzili u schorowanych seniorów. Jak powiedział doktor Pietrzyk zabiegi się powiodły, a pacjenci czują się dobrze.

Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni szkolą się ze szczepień przeciw COVID-19.
Źródło: Zastawka wymieniana przez tętnicę udową. Pierwsze takie operacje serca w Świętokrzyskiem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany