Dowód osobisty

i

Autor: gov.pl

Zmiany w dowodach osobistych. Będzie trzeba je wymieniać?

2021-11-03 11:03

Zmiany w dowodach osobistych od 7 listopada. Od tego dnia wydawane dowody osobiste będą zawierały odciski palców. ​Taka zmiana ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do rozporządzenia europejskiego w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. W takim razie, czy konieczna jest wymiana aktualnych dokumentów?

Najważniejsze zmiany związane z wprowadzeniem nowych e-dowodów:

  • wprowadzenie do dowodu osobistego drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, których pobranie będzie wymagało wizyty w urzędzie, nie będzie możliwości składania wniosku elektronicznie,
  • jedynie wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka do 12. roku życia będzie można złożyć w postaci elektronicznej (odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12 roku życia),
  • do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci podpis posiadacza (podpisu nie będą składać dzieci do 12. roku życia oraz osoby, które z powodu niedającej się usunąć przeszkody nie mogą złożyć podpisu).

Nowe dowody osobiste będą ważne przez:

  • 10 lat – dla osób od 12 roku życia,
  • 5 lat – dla osób do 12 roku życia,
  • 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców. 

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów NIE będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Kwesta na Starych Powązkach. Tak autor Niezapomnianych zbierał pieniądze

QUIZ. Czy masz szósty zmysł?

Pytanie 1 z 9
Jakie są Twoje sny?
Źródło: Zmiany w dowodach osobistych. Będzie trzeba je wymieniać?