Centrum Muzyki akt erekcyjny

i

Autor: Ula Bienia

Centrum Muzyki rośnie jak na drożdżach! Wmurowano akt erekcyjny

2023-09-20 9:22

Pierwsze dźwięki zabrzmiały na placu budowy w Cichym Kąciku. We wtorek wmurowano akt erekcyjny pod budowę Krakowskiego Centrum Muzyki. Uroczystościom towarzyszyli artyści z Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii, czyli z zespołów, które mają mieć swoją siedzibę właśnie w Cichym Kąciku.

Do tuby i sarkofagu, który wmurowano w fundamenty nowej sali koncertowej włożono nie tylko Akt Erekcyjny Krakowskiego Centrum Muzyki, ale i manifest Capelli Cracoviensis, zdjęcie Sinfonietty Cracovii wraz z autografami artystów, pamiątkową monetę, zaproszenie na uroczystość oraz wrześniowy numer miejskiego czasopisma. Swoją siedzibę po latach tułaczki, w Cichym Kąciku znajdą miejskie orkiestry.

Kraków bardzo potrzebuje takiego miejsca. W mojej ocenie ostatni raz coś takiego się działo pod koniec XIX wieku, kiedy budowano Teatr Słowackiego. Teraz jest Centrum Muzyki, czyli obiekt, który stanie się nie tylko domem dla całego świata muzyki, ale i dla wszystkich Krakowian - podkreśla Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis.

W Krakowskim Centrum Muzyki ma zostać zbudowana sala koncertowa z widownią na tysiąc miejsc, aula na 300 osób oraz sale prób, garderoby czy biura. Plany na pierwszy koncert w nowej siedzibie już się tworzą.

Mamy pomysły, chcemy zacząć nowy sezon w nowej siedzibie z rozmachem, więc myślimy o jakimś dużym dziele z dużym aparatem wykonawczym. Taka sama jest potrzebna, to bardzo rozwija orkiestrę i podnosi jej poziom - mówi Katarzyna Tomala-Jedynak, dyrygentka Sinfonietty Cracovii.

Koszt budowy Krakowskiego Centrum Muzyki to ponad 250 milionów złotych. Pierwszy koncert odbędzie się najpewniej jesienią 2025 roku. 

Wykolejenia, awarie, wybrzuszenia. Ruszył wyczekiwany remont w Krakowie

Myślisz, że o poprawnej polszczyźnie wiesz wszystko? Sprawdź się w quizie: „e” czy „ę”? Test językowy

Pytanie 1 z 8
Jak jest poprawnie?
Źródło: Centrum Muzyki rośnie jak na drożdżach! Wmurowano akt erekcyjny