Cracovia Danza

i

Autor: Łukasz Miłoszewski Cracovia Danza

Cracovia Danza roztańczy Kraków! Rusza Festiwal Tańców Dworskich

2021-07-19 10:15

Od dzisiaj (19 lipca) startuje 22. edycja Festiwalu Tańców Dworskich, organizowanego przez balet Cracovia Danza. W tym roku na widzów czekają: spektakle, pokazy taneczne lub warsztaty dla dzieci. Tancerzy będzie można spotkać między innymi na płycie Rynku Głównego w Krakowie. W tym roku zaproszą także widzów do wspólnego poloneza.

Organizatorzy zapowiadają, że tematyka tegorocznej edycji festiwalu skupia się na początkach baletu w Polsce.  W XVII i XVIII wieku powstawały pierwsze szkoły baletowe i zespoły taneczne. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć tańce właśnie z tego okresu. Wydarzenie ma dwa wymiary: artystyczny - związany z zabytkami i historią Krakowa, a także edukacyjny, gdzie widzowie nauczą się tańczyć.

- To spektakle takie jak: "Pierwsze baletu początki" w operalni Hetmanowej, "Fêtes Galantes" - nawiązujące do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego stylu rokoko. Będą także pokazy taneczne: "Kiedy tańczą dzwony" z okazji 500-lecia Dzwonu Zygmunta, "Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej" w Willi Decjusza oraz "Harmonia mundi" o teorii Mikołaja Kopernika na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego - wymienia Romana Aniel, dyrektorka baletu Cracovia Danza i Festiwalu Tańców Dworskich.

Podczas warsztatów zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli nauczyć się choreografii dawnych, barokowych tańców. Artyści zaproszą też publiczność do wspólnego poloneza.

- Polonez to nasz polski taniec narodowy. Chcemy, aby w najbliższym czasie został wpisany na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Podjęliśmy już działania w tej sprawie. Mamy nadzieję, że w przeciągu roku lub dwóch lat ten wpis nastąpi - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Festiwal Tańców Dworskich potrwa do 31 lipca. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej baletu Cracovia Danza. Wstęp na wszystkie atrakcje w ramach 22. edycji Festiwalu Tańców Dworskich jest wolny.

"Peregrinus" Teatru KTO z Krakowa w Lesznie

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Źródło: Cracovia Danza roztańczy Kraków! Rusza Festiwal Tańców Dworskich