Długi czas oczekiwania na pogrzeb. Pochówki również w soboty

2022-01-13 22:58 KK
Cmentarz Rakowicki
Autor: Kuba Kusy

W Krakowie lawinowo wzrasta liczba pogrzebów. W związku ze zwiększoną liczbą zgonów, na pochówek na cmentarzu komunalnym trzeba czekać nawet dwa tygodnie. By rozładować zatory, od 15.01 grabarze będą pracować również w soboty.

Przed pandemią Zarząd Cmentarzy Komunalnych notował średnio 500 pochówków w miesiącu. Obecnie te liczby są dużo większe. Zdaniem Pawła Sularza, dyrektora ZCK, statystyki są niepokojące. 

W grudniu tych pochówków było 800, ale nawet wtedy nie było potrzeby organizowania pogrzebów w soboty. Myślę, że w styczniu liczba ta może wzrosnąć nawet do tysiąca - stwierdza. 

Dorota Misińska z zakładu pogrzebowego Memento Mori przyznaje, że dłuższe oczekiwanie na pochówek to większe koszty dla żałobników, zwłaszcza w przypadkach, gdy do śmierci doszło z powodu COVID-19.

Dodatkowe opłaty są w prosektoriach, jeśli to zgoda "covidowski", bo tak je nazywamy to niestety koszty są jeszcze większe ze względu na zabezpieczenie sanitarne. Pracownik musi mieć maskę, kombinezon, karawan musi być później zdezynfekowany - wyjaśnia. 

Dodaje, że w takich przypadkach za pochówek trzeba zapłacić około 650 zł. więcej. Obecnie sobotnie pogrzeby będą się odbywać na cmentarzach Rakowickim i Batowickim. Niewykluczone, że niedługo dodatkowe terminy zostaną udostępnione również na pozostałych komunalnych nekropoliach. 

Soda oczyszczona - 10 sprytnych zastosowań sody w kuchni

Czy on będzie dobrym ojcem? Przetestuj swojego partnera

Pytanie 1 z 10
Ostatnio wspomniałaś, że chciałabyś mieć dziecko... Jak zareagował Twój partner?