hotel

i

Autor: https://pixabay.com/pl/

Fatalne statystyki dotyczące turystyki. Pandemia zamknęła co dziesiąty obiekt noclegowy

2021-05-27 7:34

Znikomy ruch turystyczny był zabójczy dla branży hotelarskiej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku prawie 12% obiektów noclegowych w Małopolsce zakończyła swoją działalność. To oznacza likwidacje niemal co dziesiątego łóżka hotelowego.

- W porównaniu z 2019 rokiem ubyły nam 184 obiekty noclegowe i prawie 9500 miejsc noclegowych - mówi Renata Ptak z krakowskiego oddziału GUS.

Krakowska Farma Miejska

W ubiegłym roku Małopolskę odwiedziło około 2,5 miliona turystów, to prawie 60% mniej niż w 2019 roku. Mimo że najchętniej odwiedzanym miejscem był Kraków, gdzie zatrzymywał się co trzeci przyjezdny, to właśnie w stolicy Małopolski właściciele obiektów noclegowych ucierpieli najbardziej.

- Poza Krakowem baza noclegowa koncertowała się głównie w powiecie tatrzańskim, nowosądeckim oraz nowotarskim. Najwyższy stopień wykorzystania miejsc noclegowych odnotowano w powiecie nowosądeckim - prawie 37%. Największy spadek wystąpił w Krakowie z 54% w roku 2019 do 21% w 2020 - dodaje Renata Ptak.

Z analiz ekspertów wynika, że ruch turystyczny na poziomie jaki znamy sprzed czasów pandemii wróci do Krakowa i Małopolski dopiero za około trzy lata.

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Źródło: Fatalne statystyki dotyczące turystyki. Pandemia zamknęła co dziesiąty obiekt noclegowy