Jest petycja w sprawie zmniejszonych dotacji dla przedszkoli

2021-10-25 17:26

Prawie 3 tys. osób podpisało się pod petycją w obronie wyższych dotacji dla niesamorządowych przedszkoli publicznych. Urząd Miasta szukając oszczędności chce zmniejszyć dofinansowanie o 20 proc. w przypadku niesamorządowych placówek publicznych i o 10 proc. niepublicznych.

Utrzymanie dofinansowania na istniejącym poziomie to zdaniem twórców petycji warunek niezbędny, by placówki mogły przetrwać. 

Co dalej z dotacją dla przedszkoli publicznych? Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

W większości przypadków będzie to się wiązało z bankructwem, będziemy musieli zamykać placówki publiczne, które są alternatywą dla tych samorządowych - wyjaśnia Monika Więcław-Krawczyk ze Stowarzyszenia Przedszkoli Publicznych.

Dodaje, że placówki te przyjmują aż połowę wszystkich krakowskich przedszkolaków. 

Dariusz Nowak z urzędu miasta rozkłada ręce. „Miasto musi szukać oszczędności wszędzie” - mówi. 

Te najbliższe miesiące wskazują na to, że będziemy mieli mniej pieniędzy. Wejście w życie "Polskiego Ładu" oznacza, że samorządy, takie jak Kraków będą miały mniejsze dochody z tytułu PIT i CIT. Ten dochód miasta będzie znacznie uszczuplony - stwierdza.  

Radny Łukasz Wantuch, który w tej sprawie skierował interpelację do prezydenta Jacka Majchrowskiego uważa, że miasto powinno szukać oszczędności, ale nie w edukacji. Ma też receptę na zbliżający się kryzys finansów miasta.

Kiedy przychodzą ciężkie czasy, to rodziny wyprzedają "srebra rodowe". Mamy takie srebra - kamienice na Rynku Głównym, lokale w Nowej Hucie, możemy sprzedać część budynków na Wesołej. Oszczędności nie znajdziemy, bo budżet i tak jest bardzo napięty - stwierdza. 

Monika Więcław-Krawczyk zapowiada, że Stowarzyszenie zwróci się również do radnych, by to oni, a nie jak dotychczas prezydent wystąpili z inicjatywą uchwały utrzymującej wysokość dotacji.

Protest mieszkańców osiedla przeciw prezesowi spółdzielni

QUIZ. Jedzenie w przysłowiach ukryte! Uzupełnij brakujące słowa i sprawdź czy zdobędziesz komplet punktów!

Pytanie 1 z 21
Kto ma chleb, znajdzie i ........ do niego.
Źródło: Jest petycja w sprawie zmniejszonych dotacji dla przedszkoli