Jeżówki, miskanty, hortensje. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie stworzył bank roślin!

2021-04-19 17:57 KK
Bank roślin
Autor: Kuba Kusy

W dawnych magazynach ZIKiT przy ul. Za Torem w Podgórzu Zarząd Zieleni Miejskiej hoduje sadzonki pochodzące z roślin, które w miejskich parkach zbytnio się rozrosły lub wydały nasiona. Gdy nieco podrosną zostaną posadzone w innych lokalizacjach.

W podgórskiej szkółce ZZM hoduje dziesiątki gatunków roślin, które trafią na skwery, do Ogrodów Krakowian czy na ronda. 

Krakowski bank roślin odwiedził nasz krakowski reporter, Kuba Kusy:

Na początku wysiewamy do malutkich doniczek, następuje później pikowanie do coraz większych. To bardzo mozolna praca, ale satysfakcjonująca i dająca wymierne efekty. Porównując do szpitala, to mamy tutaj porodówkę - wyjaśnia Antoni Szewczyk z Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Miejska szkółka jest także szpitalem dla radzących sobie gorzej drzew i krzewów.

Cztery lata temu w dużych donicach posadzone zostały świdośliwy. Przez dwa lata dobrze się czuły. Coś się stało i musieliśmy je ratować. Zostały wyjęte z donic, przesadzone, ładnie się odbudowały, zaczęły pięknie kwitnąć. Myślę, że w tym, albo w następnym roku wrócą na ulice Krakowa - dodaje Szewczyk. 

Szkółka działa w duchu zero waist. Do podlewania roślin służy zgromadzona deszczówka, budowany jest także sporych rozmiarów kompostownik.

Pozostałe budynki służą za warsztaty, w których serwisowany jest sprzęt ogrodniczy, a także naprawiane są zużyte ławki czy donice. 

Pierwsze oznaki wiosny w Arboretum w Bolestraszycach
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Źródło: Jeżówki, miskanty, hortensje. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie stworzył bank roślin!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany