Kolejny skwer w Krakowie otrzymał wyjątkowego patrona. Będzie nosił imię Janiny Paradowskiej

2021-09-02 15:02 nm
Rynek Główny Kraków
Autor: Pixaby

Janina Paradowska, jedna z najbardziej znanych polskich dziennikarek została uhonorowana przez Kraków. W czwartek, 2 września odbyła się uroczystość nadania jej imienia skwerowi. Ten znajduje się blisko miejska, w którym mieszkała dziennikarka.

Uroczystość nadania skwerowi imienia Janiny Paradowskiej odbyła się w czwartek, 2 września. W wydarzeniu udział wzięli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, redaktor naczelny tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński oraz rodzina dziennikarki.

 O takich ludziach trzeba pamiętać – tu ukłony dla Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego – i trzeba głośno o nich mówić, dlatego z tego miejsca chciałem podziękować za inicjatywę nadania imienia skwerowi Janiny Paradowskiej panu Kazimierzowi Chrzanowskiemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystości.

Raport z Anteny, 2.09.2021

Janina Paradowska urodziła się 2 maja 1942 roku w Krakowie. Mieszkała przy ul. Garbarskiej. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim Podczas studiów i tuż po nich pracowała w Klubie Pod Jaszczurami.

Paradowska związana była m.in. z "Kurierem Polskim", "Życiem Warszawy", "Polityką". W latach 1993-1994 prowadziła w TVP program „Godzina szczerości”. Współpracowała również z radiem TOK FM. Miała też swój program w Superstacji.

Paradowska była laureatką licznych nagród: Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego, Nagrody Wieczystej Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, Nagrody im. Andrzeja Urbańczyka. Posiadała Złotą Akredytacją do Sejmu jako najlepsza dziennikarka prasy ogólnopolskiej. Wyróżniona także doroczną nagrodą Grand Press oraz Nagrodą Kisiela.

Zmarła 29 czerwca 2016 r. w Warszawie. Została pochowana 2 lipca 2016 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Sonda
Boisz się kolejnej fali koronawirusa?
Źródło: Kolejny skwer w Krakowie otrzymał wyjątkowego patrona. Będzie nosił imię Janiny Paradowskiej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany