Laboratorium

i

Autor: pixabay.com

Kosmetyki z Politechniki. To kolejne dokonanie naukowców z Politechniki Krakowskiej

2023-09-19 16:19

Kosmetyki...z Politechniki. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali nową cząsteczkę, która zwalczy efekty starzenia. Jest ona pochodną składnika kory brzozy. Efekty badań nad lupeolem wkrótce zadebiutują na rynku kosmetycznym.

Krakowscy naukowcy opracowali cząsteczkę, która może zrewolucjonizować rynek kosmetyczny. Kosmetyki wykorzystujące nową pochodną związku zwanego lupeolem będą aktywnie hamować procesy starzenia, a na rynek trafią sygnowane znakiem jakości “Powered by Politechnika Krakowska”. Wszystko to zasługa... brzozy.

Zawarte w korze brzozy związki triterpenowe mają zbawienny wpływ na skórę człowieka. To działanie m.in. antyoksydacyjne, przeciwdrobnoustrojowe, odmładzające i stymulujące naturalne mechanizmy obronne skóry. Jest ono jednak ograniczone przez słabe przenikanie przez barierę skórną. Ogromny potencjał tych związków nie mógł być więc w pełni wykorzystany - wyjaśnia dr. inż. Magdalena Malinowska z Politechniki Krakowskiej.

Emulsja sygnowana logiem uczelni trafi na drogeryjne półki w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Innowacyjność lupeolu tkwi w zdolności do penetracji skóry na głębokim poziomie.

Lupeol wybraliśmy do badań wspólnie z promotorami pracy doktorskiej - prof. Janem Ogonowskim i prof. Elżbietą Sikorą. To triterpenowy alkohol, który, zaraz po betulinie, stanowi główny składnik ekstraktu z kory brzozy. Działanie biologiczne lupeolu jest już trochę znane, jednak brakuje badań pod kątem działania kosmetycznego - dodaje dr inż. Malinowska.

Kosmetyki będą sygnowane znakiem jakości: "Powered by Politechnika Krakowska". To nie pierwsze naturalne kosmetyki, których receptury zostały opracowane w laboratoriach Politechniki Krakowskiej. Na rynku są już dostępne m.in. bezalkoholowe perfumy i produkty do makijażu.

Quiz. Jego twórczość wywołała niejeden skandal. Jak dobrze znacie Macieja Maleńczuka?

Pytanie 1 z 10
W 1981 roku Maciej Maleńczuk został skazany na dwa lata więzienia. Co było powodem?
Robot Kasia rozwozi jedzenie w Lesznie
Źródło: Kosmetyki z Politechniki. To kolejne dokonanie naukowców z Politechniki Krakowskiej