Lato w mieście

Najlepsze miejsca na grilla w Krakowie. Gdzie warto się wybrać? [GALERIA]

2023-06-07 16:04

Gdzie w Krakowie można rozpalić grilla? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób - zwłaszcza tych, które mieszkają w bloku i nie dysponują domem z pokaźnym ogrodem. Na szczęście także i ci mieszkańcy mogą skorzystać z miejsc na grilla w Krakowie. Gdzie można grillować w Krakowie? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. Gdzie można grillować w Krakowie 2023? Lista miejsc
  2. Czy w Krakowie można palić grilla?
  3. Jaki mandat za grillowanie?

Gdzie można grillować w Krakowie 2023? Lista miejsc

Gdzie na grilla w Krakowie? Grillowanie w Krakowie to bardzo popularny sposób na wypoczynek. Problem w tym, że nie w każdym miejscu w Krakowie można rozpalić grilla. Oczywiście możemy robić to we własnym ogrodzie, jednak warto pamiętać o tym, aby nie przeszkadzać sąsiadom. O wiele trudniej mają mieszkańcy bloków, którzy na balkonach czy w ogródkach nie mogą rozpalić grilla w Krakowie, choć prawo jednoznacznie nie reguluje tej kwestii. Problem stanowią też miejsca użyteczności publicznej takie jak parki. Chodzi oczywiście nie tylko o przeciwpożarowe względy bezpieczeństwa, ale także o zakłócanie spokoju innych osób, które przebywają na danym terenie. Gdzie w Krakowie można rozpalić grilla? Sprawdźcie w naszej galerii.

Czy w Krakowie można palić grilla?

Rozpalanie grilla w Krakowie to o wiele bardziej skomplikowana sprawa niż urządzenie ogniska w domowym zaciszu. Co do zasady – grillowanie w Krakowie przy użyciu lekkich rusztów czy grilli nie jest zakazane, o czym przypomina straż miejska. Problem w tym, że zarządcy budynków czy spółdzielni mogą ustalać własne zasady panujące na danym terenie. Jeśli grillujemy „z głową” w miejscu dozwolonym, nie przeszkadzając przy tym innym, to wówczas nie musimy się martwić o ukaranie mandatem.

Bywa, że biesiadowanie przyjmuje charakter tak spontaniczny, że aż „trudno” organizatorom nad nim zapanować. Dlatego warto pamiętać, że osoby zakłócające spokój i porządek publiczny, spożywające alkohol w miejscu zabronionym,  śmiecące, zanieczyszczające teren, niszczące zieleń oraz naruszające przepisy uchwały antysmogowej – narażają się na interwencje strażników miejskich – informuje Straż Miejska Miasta Krakowa.

Jaki mandat za grillowanie?

Mandat za grilla grozi nam w momencie, kiedy rozpalamy go w miejscu niedozwolonym. W przypadku, kiedy zdecydujemy się grillować w Krakowie na świeżym powietrzu, np. w lesie narażamy się na mandat, który może wynieść nawet 5 tys. złotych. Inną sprawą jest rozpalanie grilla na balkonie. Polskie prawo jednoznacznie nie reguluje tej kwestii. Zapach smażonej kiełbaski z pewnością jest bardzo miły, jednak unoszący się dym, który trafi ostatecznie do mieszkania sąsiada to już o wiele bardziej nieprzyjemna sprawa. W takim przypadku podstawą do mandatu mogą być np. względy przeciwpożarowe. Taki grill może kosztować nas nawet 500 zł.

Express Biedrzyckiej - Katarzyna PEŁCZYŃSKA-NAŁĘCZ
Źródło: Gdzie wybrać się na grilla w Krakowie? Oto najlepsze miejsca [GALERIA]