Kraków: Poteżny pożar archiwum Urzędu Miasta. Płoną dwie duże hale przy ulicy Na Załęczu. Akcja trwa [ZDJĘCIA]

2021-02-07 8:48 NAU

W sobotę, 6 lutego późnym wieczorem doszło do ogromnego pożaru hal magazynowych przy ulicy Na Załęczu w Krakowie. Na miejscu pojawiło się 20 zastępów straży pożarnej. Strażacy z ogniem wciąż jeszcze walczą. Akcja gaśnicza jest niezwykle trudna. "Mamy tu bardzo dużo kartonów z dokumentami, tego materiału palnego jest sporo" - mówią strażacy.

AKTUALIZACJA

Budynek archiwum Urzędu Miasta Krakowa zostanie częściowo wyburzony. Taką decyzję podjęła straż pożarna, która już prawie drugą dobę walczy z szalejącym w halach archiwum ogniem. Strażacy zrobili początkowo dziurę w jednej ze ścian licząc na to, że wlewając tamtędy wodę uda się ugasić pożar. Teraz chcą wyburzyć ścianę całkiem, żeby wlać więcej wody i wydobyć te akta, które jeszcze się nie palą.

W pomieszczeniach parteru jest pewnego rodzaju rumowisko regałów metalowych z aktami. Jest to teren dla strażaków w tym momencie niedostępny ze względu na niebezpieczeństwo konstrukcji budowlanej, dlatego też mamy ten ciężki sprzęt, dlatego koparka z funkcją wyburzeniową - mówi Kapitan Bartłomiej Rosiek.

Obecnie przy budynku archiwum pracuje około osiemdziesięciu strażaków. Oceniają, że akcja może potrwać jeszcze do późnych godzin wieczornych. Magistrat nie umie jeszcze ocenić strat. Wiadomo jedynie, że budynek składował dokumenty wszystkich wydziałów miejskich poza urzędem stanu cywilnego. 

Policja twierdzi, że obecnie jest o wiele za wcześnie aby ustalać co mogło być przyczyną pożaru. Podkreśla jednak, że z zabezpieczonych zapisów monitoringu nie wynika, aby doszło do podpalenia. Policja dementuje też informację, jakoby źródeł ognia było kilka.

Kraków: Potężny pożar archiwum Urzędu Miasta

W niedzielę, 7 lutego rano kilkanaście zastępów straży pożarnej walczy z pożarem, który wybuchł w archiwum urzędu miasta w Krakowie. Ogień pojawił się w sobotę wieczorem w hali przy ul. Na Załęczu.

- Pożarem objęte zostało archiwum Urzędu Miasta Krakowa. W dalszym ciągu jest to trudny do ugaszenia pożar. Dostęp do budynku jest utrudniony ze względu na jego charakter i układ konstrukcyjny. W środku mamy bardzo duże nagromadzenie materiałów palnych i wąskie korytarze, co jest specyfiką archiwum - mówi Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskich strażaków.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Na miejscu wciąż pracuje sztab; z przekazanych informacji wynika, że do walki z pożarem użyto już kilka ton proszku gaśniczego.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 5.02.2021