Odkrycia u stóp Wawelu

i

Autor: Łukasz Miłoszewski

Kraków: Tajemnicze znalezisko w pobliżu Wawelu

2021-06-30 14:33

Na tajemniczy kanał i konstrukcję z kamienia natknęli się robotnicy u stóp Wawelu przy okazji rozbudowy sieci ciepłowniczej. Z powodu odkrycia prace zostały wstrzymane, a na teren wkroczyli archeolodzy, którzy będą prowadzić badania.

- Na razie trudno powiedzieć coś konkretnego o znalezisku. Konstrukcje te ewidentnie są starsze niż XX wiek, ale pełną chronologię odkrycia będziemy dopiero określać. Musimy w tym celu przeanalizować plany archiwalne oraz dalej eksplorować teren znaleziska - mówi archeolog Łukasz Majchrzak. 

Łoś biegał po Krakowie

Dawne zabudowania pokazały się prowadzącym prace już około 50 centymetrów pod powierzchnią terenu. Znaleziska archeologiczne wokół Wzgórza Wawelskiego nie powinny nikogo dziwić.

- Życie w tym miejscu toczy się już od czasów paleolitu. Wawel jest skarbnicą wiedzy o przeszłości, wiedzy zaklętej w nasypach ziemnych bezpośrednio na wawelskim wzgórzu, jak i w jego otoczeniu - mówi doktor Andrzej Kukliński z Zamku Królewskiego na Wawelu.

MPEC spodziewał się, że w trakcie rozbudowy sieci ciepłowniczej w okolicach Wawelu konieczne będzie przeprowadzanie badań archeologicznych. Znaleziska nie powinny wpłynąć na opóźnienie planowanych prac.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...
Źródło: Kraków: Tajemnicze znalezisko w pobliżu Wawelu