Tramwaj do Mistrzejowic. Trwa spór o ogromną wycinkę drzew. Urząd obiecuje nasadzenia w Krakowie

i

Autor: Maksymilian Tokarczyk

Inwestycje w Krakowie

W czerwcu rusza budowa tramwaju do Mistrzejowic. „Czy ta buta i manipulacje mają jakiekolwiek granice?”

2023-05-27 13:47

Już w czerwcu ma ruszyć jedna z najgłośniejszych w ostatnim czasie inwestycji w Krakowie. Mowa o budowie linii tramwajowej do Mistrzejowic, wokół której wciąż toczy się gorący spór. Sprawa tyczy się ponad tysiąca drzew, które mają zostać wycięte przy budowie linii. Teraz magistrat informuje o ich… „wymianie” na nowe. Nie uszło to uwadze mieszkańców Krakowa.

Tramwaj do Mistrzejowic. Niebawem ruszy budowa inwestycji

W sobotę, 27 maja krakowski magistrat wydał komunikat w którym informuje, że pierwsze prace przy budowie nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic rozpoczną się już w czerwcu. W pierwszej połowie maja uzyskano pozwolenie na budowę. W ramach inwestycji powstanie linia KST IV, która ma biec wzdłuż ul. Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca i Jancarza. Oprócz tego urząd zapowiada budowę pełnej infrastruktury.

W ramach inwestycji, poza linią tramwajową biegnącą wzdłuż ulic Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca i Jancarza, powstanie infrastruktura towarzysząca. Zaprojektowano m.in. wygodne przystanki (w tym dwa wielopoziomowe węzły przesiadkowe), nowe chodniki i drogi dla rowerów o bezpiecznej geometrii, energooszczędne oświetlenie, stojaki dla rowerów, odporną na trudne, miejskie warunki zieleń. Wymienionych zostanie 1059 drzew – czytamy w komunikacie magistratu.

Urzędnicy niedawno zapowiadali, że wycinka zostanie ograniczona, jednak w kolejnych komunikatach wciąż jest mowa o ponad tysiącu roślin. „Wymiana” nie uszła uwadze samych mieszkańców.

Pijarowcy z Krakowa pod rękę z drogowcami z ZDMK wypuścili kolejny kłamliwy komunikat ws. "tramwaju" na Mistrzejowice. Wycinkę 1059 drzew i niszczenie zielonej dzielnicy przedstawiają, jako  "wymianę 1059 drzew". Czy ta buta i manipulacje mają jakiekolwiek granice? – czytamy we wpisie Akcji Ratunkowej dla Krakowa w serwisie Twitter.

Magistrat podaje, że ok. 60 proc drzew kolidujących z projektowaną linią posiada defekty. W zamian za wycinkę zapowiadane są nasadzenia kompensacyjne.

Dodatkowo do przesadzenia wytypowaliśmy 71 młodych, zdrowych egzemplarzy. 26 z nich już rośnie w nowych lokalizacjach, pozostałych 45 zostanie przeniesionych na docelowe stanowiska po rozpoczęciu budowy – zapowiada Paweł Motyka, zastępca dyrektora kontraktu.

Budowa tramwaju do Mistrzejowic. Mieszkańcy zapowiadają protest

Urząd dodaje, że na terenie inwestycji pojawi się aż 10 tys. 308 m kw. krzewów, rabat i traw, czyli – jak twierdzi magistrat – o ponad 2 tys. m kw. więcej niż łączna powierzchnia krzewów przeznaczonych do usunięcia.

Temat wycinki z pewnością powróci podczas najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa zaplanowanej na środę, 31 maja. Akcja Ratunkowa dla Krakowa już teraz zapowiada protest podczas posiedzenia radnych.

Kolejny rok domagamy się ograniczenia zakresu inwestycji jedynie do utworzenia nowej linii tramwajowej oraz przebudowy wyłącznie fragmentów infrastruktury z nią kolidujących! Wzmacniamy głos naukowców z Politechniki, którzy wskazują, że inwestycję można prowadzić z mniejszym rozmachem. Dlatego zapraszamy na sesję Rady Miasta Krakowa, na której będzie omawiany projekt inwestycji. Wasza obecność na i przed sesją będzie kluczowa dla dalszych losów tego projektu. Na sesję może przyjść każdy i każdy może zabrać na niej głos – czytamy w opisie organizatorów pod wydarzeniem „Idziemy na sesję Rady Miasta i malujemy transparenty” na portalu Facebook.

Najlepsze kąpieliska w Krakowie! Gdzie wybrać się na wypoczynek?

Artur Szalpuk o atmosferze w kadrze Nikoli Grbicia przed Ligą Narodów
Źródło: Budowa tramwaju do Mistrzejowic. Mieszkańcy zapowiadają protesty