Malinówka

i

Autor: Kuba Kusy

Krok do przodu w ochronie przeciwpowodziowej Bieżanowa

2022-01-26 19:14

Mieszkańcy Bieżanowa mogą odetchnąć z ulgą. Wojewoda małopolski wydał zgodę na budowę kolejnego zbiornika retencyjnego, mającego chronić fragment tej dzielnicy przed powtarzającymi się powodziami.

Łukasz Kmita zapowiada, że łącznie powstanie pięć zbiorników, gromadzących nadmiar wody z Malinówki i Serafy.

Dzisiejsza decyzja, to budowa zbiornika o pojemności nieco ponad 50 tys. m3, ale łącznie te zbiorniki budowane przez Wody Polskie będą miały pojemność 400 tys. m3 - mówi. 

Małgorzata Sikora, dyrektor krakowskiego oddziału Wód Polskich zapowiada, że rozpoczęcie prac budowlanych  może nastąpić już w przyszłym miesiącu. 

Jeżeli nie zostaną złożone odwołania, to jest termin 3-4 tygodni od dnia wydania, jeżeli natomiast będą odwołania, to po rozpatrzeniu go przez organ odwoławczy, którym w tym przypadku jest ministerstwo rozwoju - stwierdza. 

Okoliczni mieszkańcy z nadzieją patrzą na budowę zbiorników. Przyznają, że z przerażeniem wracają do wspomnień ubiegłorocznej powodzi. 

Nadmuchałem kółka z pływalni, żółwie dmuchane po to, żeby móc ewakuować dzieci i czekaliśmy. Dopiero nad ranem woda zaczęła spływać. Prawie metr wody w domu, wyglądało to okropnie. Żyjemy nadzieją, ze te zbiorniki coś dadzą, ale powiem, że wiosny czekam z wielką obawą, bo poziom wody już teraz jest wysoki - mówią. 

Wcześniej budowę zbiornika Malinówka 3 blokował jeden z deweloperów, który w jego miejscu chciał wybudować osiedle domów jednorodzinnych.

Kiedy udać się do psychodietetyka?

High League - QUIZ

Pytanie 1 z 9
Kiedy odbędzie się druga gala High League
Źródło: Krok do przodu w ochronie przeciwpowodziowej Bieżanowa