Nowy szlak na Gubałówkę już czynny. Nie trzeba płacić za wstęp

i

Autor: Polskie Koleje Linowe

Małopolska: W górach pojawią się dodatkowe schronienia na wypadek złej pogody

2021-06-14 21:23

Na szlakach górskich w Małopolsce mają pojawić się schrony turystyczne. Są to niewielkie budynki, które małym grupom pozwalają na przeczekanie nagłej zmiany pogody lub bezpieczne spędzenie nocy bez potrzeby schodzenia ze szlaku.

- Planujemy stworzyć około 10 takich obiektów, na początek w Beskidzie Wyspowym i Niskim. Główne założenie jest takie, by to było obiekty jak najmniejsze i nieingerujące w otoczenie, w wyważonych lokalizacjach. Schrony mają uzupełnić sieć schronisk, ale nie tworzyć nowych kierunków ruchu i zwiększać liczby turystów - mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Łoś biegał po Krakowie

Na razie powstał projekt modelowego schronu turystycznego. Obiekt dla sześciu osób ma liczyć zaledwie około 20 metrów kwadratowych.

- Nie będzie to zastępstwo za hotel, a raczej oferta dla turystów gotowych na nieco spartańskie warunki. Są to wnęki pozwalające, żeby usiąść oraz położyć się. Będzie miejsce w każdym legowisku na plecak. Poza tymi miejscami do spania będzie tylko izba wspólna, w której będzie można zjeść i wysuszyć rzeczy - mówi Wojciech Świętek z pracowni 55 architekci.

W Małopolsce funkcjonuje prawie 10 tysięcy kilometrów tras turystycznych, jedną trzecią z tego stanowią szlaki górskie.

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?
Źródło: Małopolska: W górach pojawią się dodatkowe schronienia na wypadek złej pogody