Pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie. Zalane ulice i Bulwary Wiślane [ZDJĘCIA]

2021-09-01 11:09 nm

Kraków walczy ze skutkami intensywnych opadów, jakie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin wystąpiły w całej Małopolsce. Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Zalane są ulice, wiadukty czy Bulwary Wiślane. Stan rzek nadal jest wysoki.

W Małopolsce mocno zaczęło padać już w miniony weekend. Taka pogoda utrzymywała się przez kilka dni. Dopiero w środę, 1 września opady zaczęły ustępować. Sytuacja w Małopolsce jest trudna. Praktycznie w całym województwie obowiązuje trzeci stopień ostrzeżenia hydrologicznego (jedynie na wschodzie woj. mamy drugi stopień). Rzeki w wielu miejscach utrzymują wysoki poziom. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "kolejna strefa intensywnych opadów deszczu powodować będzie ponowne wzrosty poziomu wód, w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych".

Raport z anteny 31.08, godz.10

Pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie. Zalane ulice i Bulwary Wiślane

W związku z trudną sytuacją Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie. Obowiązuje ono od środy, 1 września od 1.00 w nocy. Straż miejska prowadzi pełny monitoring wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia hydrologicznego.

Straż pożarna przeprowadziła we wtorek około 60 interwencji związanych z pompowaniem wody z podtopionych budynków, posesji oraz usuwaniem namulisk i rozlewisk wody. Ponadto strażacy prowadzili działania związane z umacnianiem wałów przeciwpowodziowych i przygotowaniem stanowisk pompowych. W nocy strażacy prowadzili około 10 interwencji związanych z pompowaniem wody z zalanych posesji i piwnic.

  • Na Wiśle (posterunek wodowskazowy Kraków–Bielany) poziom wody wynosił 432 cm(o 62 cm przekroczony został stan ostrzegawczy – tendencja wzrostowa). Poziom wody w rzece Rudawa wynosił 418 cm (stan alarmowy przekroczony o wynosi 38 cm – stabilizacja poziomu wody).

Na rzekach objętych miejskim monitoringiem powodziowym:

  • potok Rozrywka – 34 cm (stan ostrzegawczy wynosi 75 cm, alarmowy 100 cm), tendencja spadkowa
  • rzeka Dłubnia – 85 cm (stan ostrzegawczy wynosi 140 cm, alarmowy 180 cm), tendencja spadkowa
  • potok Kostrzecki – 78 cm (o 8 cm przekroczony stan ostrzegawczy, który wynosi 70 cm, alarmowy 90 cm), tendencja spadkowa
  • potok Kościelnicki – 168 cm (o 28 cm przekroczony stan ostrzegawczy, który wynosi 140 cm, alarmowy 180 cm), tendencja spadkowa

Na szczęście najbliższe godziny zapowiadają się pod znakiem przelotnych opadów deszczu. W czwartek powinno wyjść słońce.

Źródło: Pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie. Zalane ulice i Bulwary Wiślane [ZDJĘCIA]
Nasi Partnerzy polecają