Protesty podczas rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej. Na Wawelu m.in. Jarosław Kaczyński [ZDJĘCIA]

2021-04-19 10:13 nm

W niedzielę, 18 kwietnia na Wawelu odbyły się uroczystości związane z 11. rocznicą pogrzebu pary prezydenckiej: Lecha i Marii Kaczyńskich. W Krakowie zjawili się m.in. najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Przyjazd polityków starali się zablokować protestujący, którzy trzymali banery Strajku Kobiet.

Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości w Katedrze Wawelskiej było ograniczone. Nie przeszkodziło to jednak w przyjeździe dość sporej grupki polityków do Krakowa. Na Wawelu pojawili się m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, czy Przemysław Czarnek.

Jednocześnie przy wzgórzu wawelskim zgromadziła się spora grupka osób, które chciała zablokować wjazd polityków. Protestujący mieli ze sobą banery Strajku Kobiet. Konieczna była interwencja policji.

Policyjny pościg za motocyklistą

W wyniku katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim na czele. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się 18 kwietnia w Krakowie. Msza żałobna rozpoczęła się o godzinie 14.00 w Bazylice Mariackiej na Rynku Głównym. Uczestniczyło w niej ponad 700 osób, w tym najwyższe władze państwowe oraz zagraniczne delegacje. Na Rynku Głównym, jego okolicach, na Błoniach i w Łagiewnikach zgromadziło się ponad 150 tys. osób. Para prezydencka spoczęła w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, obok Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Źródło: Protesty podczas rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej. Na Wawelu m.in. Jarosław Kaczyński [ZDJĘCIA]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany