Małopolska Noc Naukowców 2023

i

Autor: Ula Bienia

Przed nami 17. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców! Co w programie?

2023-09-18 23:22

Dziesięć miast, sześćdziesiąt instytucji i blisko 2500 punktów w programie. Tak będzie przebiegać tegoroczna Małopolska Noc Naukowców. Odbędzie się ona w piątek 29 września między innymi w Krakowie, Skawinie, Niepołomicach czy w Tarnowie. Jest ona częścią Europejskiej Nocy Naukowców, która odbywa się w ponad 430 miastach starego kontynentu.

29 września odbędzie się 17. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Weźmie w niej udział ponad 60 partnerów (w tym 7 zupełnie nowych). Eksperymentować będzie można w około 100 lokalizacjach na terenie Małopolski. Są to uczelnie wyższe, biblioteki, muzea, ośrodki kultury czy firmy prywatne. Co w tym roku w programie? 

Będą spotkania, zwiedzania, konkursy, warsztaty, eksperymenty, a wszystko w takiej właśnie formie zabawy. Noc Naukowców zainaugurujemy w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Pokazy o żywiołach przygotowało nasze Centrum Nauki Cogiteon. Będzie obecny też dr Tomasz Rożek, który z racji roku kopernikańskiego będzie rozmawiał o tajemnicach kosmosu - mówi Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

W Małopolskiej Nocy Naukowców po raz szesnasty bierze udział Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Tam też czeka na Was sporo atrakcji. 

Mamy na przykład "Triki Fizyki". To są pokazy różnych eksperymentów fizycznych. Opowiemy też co nieco o chacie GPT. "Alicja w Krainie Cząstek", czyli wirtualne okulary, za pomocą których będziemy łapać cząstki w detektorze - wymienia profesor Katarzyna Mazurek z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. 

Wstęp na większość wydarzeń w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców jest bezpłatny. Na niektóre obowiązują internetowe zapisy. Początek rejestracji już w najbliższy czwartek 21 września o godzinie 9:00.

Wykolejenia, awarie, wybrzuszenia. Ruszył wyczekiwany remont w Krakowie

QUIZ PRL. Kultowe logotypy z PRL.

Pytanie 1 z 9
Logo PZPR wpisane jest w obrys:
QUIZ PRL
Źródło: Przed nami 17. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców! Co w programie?