Kąpielisko w Przylasku Rusieckim

i

Autor: Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A

Radny skarży do sądu miejską spółkę. Chodzi o brak informacji

2021-07-28 15:35

Krakowski radny złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości. Łukasz Maślona pytał spółkę o to, jakimi gruntami dysponuje, jakie zamierza jeszcze nabyć i jaka jest jej kondycja finansowa. Chciał się również dowiedzieć czy KNHP zbadała poprzemysłowe grunty pod kątem ewentualnych skażeń.

Odpowiedzi na pierwsze z pytań nie stanowiły dla władz KNHP problemu. Ten pojawił się dopiero przy ostatnim. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o skardze radnego Łukasza Maślony:

Władze spółki zasłoniły się tajemnicą handlową, co jest o tyle dziwne, że przecież to prezydent Krakowa odesłał mnie w odpowiedzi na moją interpelację właśnie do spółki jako do organu właściwego do udzielenia mi wszelkich informacji - wyjaśnia przyczyny swojej skargi do sądu radny Łukasz Maślona. 

Podkreśla, że mieszkańcy powinni znać stan środowiska na obszarze, na którym funkcjonuje między innymi kąpielisko w Przylasku Rusieckim, a w niedalekiej przyszłości powstanie również skansen.

Władze spółki sprawę widzą inaczej. Tłumaczą, że nie udzieliły radnemu odpowiedzi, bo w tej sprawie nie obowiązują przepisy o dostępie do informacji publicznej, a o informacji o środowisku i jego ochronie. 

Na podstawie przepisów tej ustawy, nie jesteśmy podmiotem uprawnionym do udzielania takiej informacji i taką informację pan radny od nas otrzymał - stwierdza Marcin Rybski z Krakowa Nowej Huty Przyszłości. 

Na pytanie, kto w takim razie może odpowiedzieć na nurtującego radnego pytanie Marcin Rybski nie odpowiada. Na pytanie naszego reportera o to czy testy zostały przeprowadzone, odpowiada, że część terenów została przebadana i nie ma żadnego zagrożenia skażeniem.

Jak do tej pory te tereny, które posiadamy - zakupiliśmy lub otrzymaliśmy w drodze aportu od miasta nie wykazują zagrożeń środowiskowych - mówi. 

Przyznaje, że spółka nie znalazła przesłanek by zbadać jakość wody w kąpielisku. Nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie czy takie testy zostaną przeprowadzone w przyszłości.

Zginął podczas zabawy bronią

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Radny skarży do sądu miejską spółkę. Chodzi o brak informacji