Smok Wawelski ma już 50 lat i jest w świetnej kondycji!

2022-01-25 18:31 KK
Smok Wawelski
Autor: Kuba Kusy

W pogardzie ma owce i dziewice, gustuje natomiast w… gazie ziemnym. Ziejąca ogniem rzeźba Smoka Wawelskiego, dłuta Bronisława Chromego obchodzi w tym roku swoje 50-te urodziny.

Stojący u wejścia do smoczej jamy monument to jedna z największych atrakcji turystycznych Krakowa. Grzegorz Owca, opiekun gada twierdzi, że choć ten wkroczył w wiek dojrzały, to jest w świetnej kondycji. Przyznaje, że smok czasem dostaje niestrawności, bo zdarzają amatorzy jego dokarmiania. 

Rzeźba Smoka Wawelskiego ma już 50 lat. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

Czasem w jego paszczy można znaleźć elementy damskiej bielizny. Nieprawdopodobne, ale prawdziwe, a zdarza się to przede wszystkim po różnych uroczystościach w mieście, przede wszystkim po "Wiankach" - mówi. 

Alicja Zioło, krakowska przewodniczka mówi, że pierwotnie smok miał być… zanurzony w wodach Wisły.

Względy praktyczne zaważyły, na tym, że postanowiono usadowić ją na brzegu. Dlaczego? Bo osadzałyby się na nim śmieci i nie byłby już tak monumentalny. Dlatego uznano, że trzeba go postawić go u stóp Wawelu, tuż przy jamie, jaskini, którą uważamy za siedzibę Smoka Wawelskiego - wyjaśnia. 

Rzeźba przy Bulwarach nie jest jedynym przedstawieniem wawelskiego smoka. Druga, nieco zapomniana znajduje się na terenie Nowej Huty przy ul. Makuszyńskiego. 

Totalnie przerażająca wizja jasnowidza Jackowskiego

Czy on będzie dobrym ojcem? Przetestuj swojego partnera

Pytanie 1 z 10
Ostatnio wspomniałaś, że chciałabyś mieć dziecko... Jak zareagował Twój partner?
Źródło: Smok Wawelski ma już 50 lat i jest w świetnej kondycji!
Nasi Partnerzy polecają