smog spaliny opłata wjazd do miasta

i

Autor: Shutterstock

Stare diesle zatruwają powietrze w Krakowie

2021-10-28 18:01

Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu Polskiego Alarmu Smogowego. W pięciu miastach aktywiści wzięli pod lupę stężenia dwutlenku azotu, emitowanego z rur wydechowych aut. Okazuje się, że w połowie lokalizacji zanieczyszczenia przekraczają polskie normy, nie mówiąc o bardziej restrykcyjnych standardach WHO.

Na terenie miasta ustawionych zostało w sumie 88 czujników. Odczyty z nich mogą wprawiać w osłupienie.

Norma to jest 40 mkg/m3, natomiast na Górze Borkowskiej odnotowaliśmy stężenie 73 mkg/m3, na ul. Opolskiej 65 mkg/m3, na ul. Wielickiej 62 mkg/m3, a w okolicach Nowego Kleparza 61 mkg/m3 - wylicza Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Zdaniem aktywistki, rozwiązaniem problemu jest odwlekane przez rząd wprowadzenie przepisów dotyczących Stref Czystego Transportu, do którego zakaz wjazdu miałyby najstarsze i najbardziej zatruwające powietrze diesle, a także położenie nacisku na rozwój i dostępność ekologicznej komunikacji miejskiej.

Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Jakości Powietrza wyjaśnia że taka strefa - gdyby powstała - objęłaby obszar całego miasta. 

W formie pilotażowej taka strefa objęłaby obszar do 2 obwodnicy, a więc do Alej Trzech Wieszczów. Po roku 2025 i po zakończeniu odcinka obwodnicy północnej objęłaby obszar do 4 obwodnicy - mówi. 

Strefy Czystego Transportu zostały wprowadzone już w ponad 300 miastach Europy. Między innymi w Barcelonie, Berlinie czy Paryżu.

Pasażerowie pobili kierowcę autobusu miejskiego

Mydełko Fa i inne szlagiery. Pamiętasz Galę Piosenki Chodnikowej? QUIZ

Pytanie 1 z 9
Na początek coś łatwego. Gala Piosenki Chodnikowej odbyła się w...
Źródło: Stare diesle zatruwają powietrze w Krakowie. Odczyty z czujników powalają!