Kraków Summer Animation Days to cykliczna impreza filmowa, która odbywa się u stóp Wawelu.

i

Autor: KSAD

Święto animacji u stóp Wawelu. Darmowe pokazy już w ten weekend

2021-07-27 13:37

W weekend od 30 lipca do 1 sierpnia odbędzie się 13. edycja Kraków Summer Animation Days, czyli wakacyjnego przeglądu najciekawszych filmów animowanych. W programie przeważają polskie produkcje, a znacząca część repertuaru to filmy nagrodzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

Plenerowa impreza od lat wzbogaca letni repertuar wydarzeń kulturalnych w Krakowie.W tym roku w programie nie mogło zabraknąć docenianego przez widzów i krytyków na całym świecie filmu Mariusza Wilczyńskiego pt. "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Produkcja powstawała przez 14 lat, a głosów użyczyli w niej m.in. nieżyjący już artyści: Gustaw Houlubek, Krzysztof Kowalewski czy Andrzej Wajda.

- Te filmy są różne, niektóre trudniejsze, wymagające refleksji, w różnych technikach i z różnych krajów. Zaczynamy w piątek filmem, który dostał główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni, czyli "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Seans rozpocznie się o godzinie 21:30 - mówi Marta Chwałek, koordynatorka Kraków Summer Animation Days.

Mimo że wydarzenie skierowane jest do dorosłych widzów, również dla dzieci przewidziano atrakcje. To między innymi projekcja filmu "Podróż księcia" w sobotę o 21:30, a także bardziej angażujące zajęcia.

- Zaprosimy najmłodszych widzów - w przedziałach wiekowych od 6 do 9 i od 10 do 12 lat - na warsztaty animacji prowadzone przez panią animator Darię Godyń. Dzieci będą pracować w dość nowoczesny sposób, dlatego że postanowiliśmy pokazać, jak można pobawić się animacją w domu. To  na przykład praca z komórką, wycinanki czy inne plastyczne zabawy - mówi Marta Chwałek.

Seanse i warsztaty w ramach Kraków Summer Animation Days są bezpłatne. Wydarzenie odbędzie się na placu Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle w Krakowie. Liczba miejsc na warsztatach dla dzieci jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia można dokonać na stronie imprezy - KSAD.pl. Tam również znajduje się szczegółowy repertuar święta animacji.

Kraków Summer Animation Days. Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Plewni z koordynatorką letniego święta animacji w Krakowie, Martą Chwałek:

QUIZ. Wakacyjne hity książkowe. Wiesz kto jest ich autorem? 8/10 punktów to absolutne minimum!

Pytanie 1 z 10
Autorką serii książek o przygodach młodego czarodzieja, Harrego, jest:
Dorota Goldpoint: Znana projektantka mody ujawnia kulisy pracy z gwiazdami. Do czego przekonała Irenę Santor?
Źródło: Święto animacji u stóp Wawelu. Darmowe pokazy już w ten weekend