Dwór z aksamitu i pereł - pod taką nazwą na Wawelu odbył się pokaz mody renesansowej

i

Autor: Michał Henkel

Tkaniny, perły i kamienie. Pokaz mody renesansowej na Wawelu

2021-07-27 12:49

Ponad 240 metrów tkanin, kilkaset naturalnych pereł i kamieni. Tyle wykorzystano do przygotowania renesansowego pokazu mody „Dwór z aksamitu i pereł” na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

W weekend mieszkańcy i turyści mogli tam podziwiać rekonstrukcje renesansowych dworskich kreacji z kręgu Jagiellonów czy dworów włoskich. Nie zabrakło efektownych kreacji Bony Sforzy czy króla Zygmunta Starego.

- Wykonanie takich ubiorów jest szalenie pracochłonne, wymaga wielu zdobień i detali. Tkaniny , które były w dobie renesansu były absolutnie wyjątkowe i dobranie materiałów jest niesłychanie trudne. Oczywiście powstają też różne problemy związane z krojem, której osiągnięcie wymaga rozgryzienia, rozpracowania tego kroju oraz sposobu, w jaki otrzymywano dany kształt - mówi kostiumolog dr Maria Molęda z Fundacji Nomina Rosae.

W rolę modeli na Wawelu wcielili się członkowie Teatru Tańca Terpsychora, zespołu Kings Town Dancers oraz Teatru Nomina Rosae. Pokazowi towarzyszyła muzyka z epoki w wykonaniu zespołu FloriPari oraz aktorski komentarz Jana Mancewicza.

- Tak wyglądało życie dworskie w XVI wieku, tak wyglądało codzienne życie tutaj na Wawelu ale również w Mediolanie i innych włoskich dworach z którymi związki Jagiellonów były bardzo bliskie. Mamy też liczne wpływy niemieckie - tłumaczy pomysłodawczyni pokazu Bogumiła Wiśniewska z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nietypowe widowisko wzbudził spore zainteresowanie krakowian i turystów, wielu jeszcze długo po pokazie robiło sobie zdjęcia z modelami. Płeć piękna kreacjami była autentycznie zachwycona, choć panie dość zgodnie podkreślały, że dziś na takie stroje, by się nie zdecydowały. - Nie , dzisiaj na pewno nie, na ten ciężki aksamit, te złotogłowy ale ma to oczywiście piękno w sobie. Poza tym aura wtedy też była pewnie inna - zarzekała się Pani Anna.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
To w tym parku w wiosce olimpijskiej sportowcy się bawią i relaksują
Źródło: Tkaniny, perły i kamienie. Pokaz mody renesansowej na Wawelu