Wyspia. Instalacja inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego stanęła na wzgórzu Wawelskim

2023-01-27 9:08 Aleksandra Wasilewska
Instalacja Wyspia w nocy
Autor: media społecznościowe Zamku Królewskiego na Wawelu Instalacja "Wyspia" w nocy

Już od zeszłego czwartku na Wawelu można oglądać sztukę... współczesną. Na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego stanęła "Wyspia". To instalacja artystyczna Kingi Nowak inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego.

Integralną częścią instalacji autorstwa profesor ASP Kingi Nowak jest światło i cień pozwalające na wykreowanie zamkniętej przestrzeni. Jej konstrukcja zachęca do wejścia do środka instalacji. Opiekunowie instalacji zachęcają nie tylko do obejrzenia, ale także do wykonania sesji fotograficznej i nawet..praktyk medytacyjnych.

Ta instalacja składa się z ośmiu paneli, wykonany z barwnego szkła, które ułożone są w sposób nieregularny. Nazwa "Wyspia" sugeruje, że po pierwsze, Wyspiański, a po drugie wyspa, takie wydzielone miejsce - mówi Agnieszka Jankowska - Marzec, kurator projektu "Wyspia".

Ta praca spełnia jedno z marzeń artysty - pozostawienie śladu w tym miejscu, jak twierdzi dyrekcja Wawelu.

Wyspiański przez całe swoje życie krążył wokół Wawelu, co ma swoje odbicie w jego dziełach. Sama również jego działalność literacka odnosi się do Wawelu, do Katedry, no i oczywiście wspaniały, wizjonerski projekt Wzgórza Wawelskiego, zatytułowany Akropolis - dodaje Marta Graczyńska, pełnomocnik dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. edukacji.

Zwiedzający Zamek mogą podejść do instalacji, wejść do niej i nawet ją dotknąć. "Wyspię" można oglądać do przyszłego roku.

Jak dobrze pamiętasz czasy PRL-u? QUIZ dla urodzonych w tamtych latach

Pytanie 1 z 10
Jakiś czas temu cała Polska oczekiwała statków z węglem z Indonezji. W PRL-u legendarne statki miały przywieźć:
"Wehikuł czasu" w Szczecinie
Źródło: Wyspia. Instalacja inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego stanęła na wzgórzu Wawelskim
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany