Zamieszanie wokół deklaracji anty-LGBT. Marszałek ucieka do przodu?

2021-09-10 14:44 KK
Sesja Sejmiku Małopolski
Autor: Kuba Kusy

Małopolska nie wycofuje się z deklaracji anty-LGBT. Podczas specjalnej sesji, sejmik województwa nie zajął się wnioskiem opozycji w sprawie uchylenia kontrowersyjnej uchwały.

Przypomnijmy, uchylenia deklaracji domaga się Unia Europejska, która w postawionym przez siebie ultimatum grozi odebraniem regionowi funduszy. Mowa o kwocie nawet 2,5 mld zł. Marszałek Witold Kozłowski twierdzi, że o ultimatum nie ma mowy i rozmowy z Komisją Europejską wciąż trwają. Zapowiada jednocześnie powołanie dwóch ciał, które mają stać na straży równouprawnienia. 

To rada ds. równego traktowania i praw rodziny oraz powołanie pełnomocnika ds. równego traktowania i praw rodziny. Budujemy fundamenty które będą w przyszłości chronić wszystkich mieszkańców w ten sam sposób, nie wybiórczo tych, albo tych - mówi Kozłowski. 

Zdaniem Tomasza Urynowicza, byłego już wicemarszałka województwa, który właśnie z powodu sprzeciwu wobec deklaracji pożegnał się ze stanowiskiem, Komisja Europejska nie nabierze się na taki wybieg.

Wpisujemy się tymi wybiegami w utrwaloną praktykę robienia Unii "w konia" i ponoszenia odpowiedzialności za ten obłęd. Ja życzę jak najlepiej Małopolsce, ale wydaje mi się, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest unieważnienie deklaracji - stwierdza. 

Podobnego zdania jest były marszałek Jacek Krupa.

To ślepa uliczka. Unia oczekuje ostrego stwierdzenia: deklaracja z 2019 roku ma być uchylona. I tyle - wyjaśnia. 

Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl za deklaracjami marszałka Kozłowskiego powinny pójść konkretne rozwiązania.

Czyny, a nie słowa. Myślę sobie, że tym czynem pokazującym, że Małopolska jest regionem otwartym, przyjaznym, domem dla wszyskich będzie uchylenie uchwały anty-LGBT - stwierdza. 

Zdaniem radnych opozycji decyzja o nieuchyleniu deklaracji anty-LGBT może naruszać przepisy kodeksu karnego. Chodzi o paragraf o działaniu na szkodę interesu publicznego poprzez niedopełnienie obowiązków. 

Poradnik Zdrowie: jak rozmawiać z osobą, która obawia się szczepień?

10 ciekawostek o budownictwie

Pytanie 1 z 10
Gdzie wybudowano pierwszą w historii linię metra?
Źródło: Zamieszanie wokół deklaracji anty-LGBT. Marszałek ucieka do przodu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany