UP w Krakowie

i

Autor: Wikipedia Commons, UPwKrakowie To koniec UP w Krakowie. Od 1 października to Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej

Wiadomości

Zmiana nazwy UP w Krakowie już pewna. Ustawę podpisał Andrzej Duda

2023-09-13 9:32

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, która nadaje Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nową nazwę: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Nowa nazwa uczelni zacznie obowiązywać od najbliższego roku akademickiego, czyli od 1 października.

To koniec UP w Krakowie. Od 1 października będzie to Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej

Decyzja o zmianie nazwy Uniwersytetu została oficjalnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jak poinformowano, ustawa wejdzie w życie po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Nowa nazwa uczelni będzie obowiązywała od 1 października 2023 roku. Rektor uczelni prof. dr hab. Piotr Borek zapowiedział, że pedagogika nadal będzie w centrum badań, natomiast nie należy zapominać, że na uniwersytecie jest obecnie 21 dyscyplin.

W kwietniu tego roku Senat UP wyraził wolę zmiany nazwy uczelni, która obowiązywała od 2008 roku. Na tapet wzięto dwie propozycje: Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Kolejno rektor zwrócił się do Ministra Edukacji i Nauki z wnioskiem w tej sprawie. Pomimo tego, że Rada Miasta Krakowa była przeciwna zmianie nazwy - samorządowcy w specjalnej rezolucji wyrazili swój sprzeciw wobec tego pomysłu, argumentując, że może w ten sposób dojść do "zawłaszczenie tradycji i wielowiekowego dziedzictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego" - sejm pod koniec lipca przyjął ustawę wprowadzającą nową nazwę: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Tramwaje na Górkę Narodową biją rekordy popularności [ZDJĘCIA]

Henryk Stadnik walczy o odszkodowanie

Soplica dostał czy nie dostał czarnej polewki? Sprawdź w naszym quizie, jak dobrze pamiętasz „Pana Tadeusza”

Pytanie 1 z 10
Podtytuł epopei MIckiewicza to "Ostatni zajazd na Litwie". W tym kontekście słowo "zajazd" oznaczało:
Źródło: Zmiana nazwy UP w Krakowie już pewna. Ustawę podpisał Andrzej Duda