Najem Instytucjonalny

i

Autor: Getty Images Najem instytucjonalny w Polsce dopiero raczkuje, ale w najbliższych latach potencjał rozwoju tego rynku jest bardzo duży

Chcesz wynająć mieszkanie w Łodzi? Możesz mieć problem

2022-03-23 21:41

Ceny najmu coraz wyższe, a mieszkań coraz mniej. Trudna sytuacja na łódzkim rynku nieruchomości to efekt wojny za naszą wschodnią granicą oraz coraz większej liczby osób przybywających do Polski.

Polska Straż Graniczna szacuje, że naszą granicę przekroczyło już ponad dwa miliony uchodźców z Ukrainy. Część z nich podróżuje dalej na zachód, a część z nich zostaje na miejscu. Mogą oni otrzymać nocleg w punktach recepcyjnych, od samorządów i wolontariuszy. Część z nich korzysta też z ofert najmu na rynku nieruchomości. Jak wygląda sytuacja w Łodzi?

Zwykle rynek nieruchomości na wszystkie, nawet te najważniejsze wydarzenia, reaguje powoli. Teraz jest zupełnie inaczej - mówił nam Sławomir Muturi, właściciel i prezes jednej z łódzkich firm zajmujących się wynajmowaniem mieszkań - O ile przed 24-ym lutego mieliśmy dostępnych 40 mieszkań do wynajęcia, o tyle dziś mamy już tylko dwie aktualne oferty. Podobnie sprawa wygląda u naszych kolegów i koleżanek po fachu. Jeśli chodzi o ceny najmu, to słyszałem o sytuacji, w której właściciel mieszkania chciał podnieść czynsz z 1500 zł do 1900 zł miesięcznie. To podwyżka o prawie 25%. W skrócie liczba dostępnych mieszkań, pustostanów również, drastycznie maleje z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.

Jeśli chodzi o kupno nieruchomości, to tutaj na razie gwałtownych zmian nie widać.

Podwyżkę cen za kupno nieruchomości najpewniej dopiero zobaczymy, choć niewiadomo ani kiedy, ani czy, ani w jaki sposób sytuacja za naszą wschodnią granicą się ustabilizuje. Wiemy na pewno, że ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba mieszkań dostępnych na wynajem w Łodzi spadła aż o 40 procent. Ceny ofertowe powoli rosną i jest to wzrost na poziomie mniej więcej 20 procent - dodaje dr Damian Kaźmierczak, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego.

Łódź nie jest wyjątkiem. Sytuacja wygląda podobnie we wszystkich największych miastach Polski.

Źródło: Chcesz wynająć mieszkanie w Łodzi? Możesz mieć problem