założenia green filmingu

i

Autor: mat.UML

Green filming na planach filmowych w Łodzi

2021-10-29 14:31

Ekologia ma zdominować plany filmowe. Ekipy, które kręcić będą filmy w Łodzi, będą musiały dostosować się do nowych wymogów. Mniej plastiku, jedzenie wege, dojazd na plan filmowy rowerem.

Nowe rozwiązania będziemy chcieli wprowadzać stopniowo – mówi Monika Głowacka z Łódź Film Commission. - Póki co jesteśmy w Łodzi prekursorami zmian. Zobaczymy, co dla ekologii możemy zrobić również na planie filmowym. Rozwiązania są proste, tak jak w codziennym życiu: segregować odpady, może ograniczyć spożywanie mięsnych pokarmów, może do pracy dojechać rowerem, nie samochodem.

To właśnie green filming był jednym z głównych tematów tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Zielony dzień” znalazł się w programie sekcji branżowej – Gdynia Industry, a jego zwieńczeniem było podpisanie otwartego manifestu Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji filmowej – Film dla klimatu -zauważa Monika Głowacka.

Łódź Film Commission jest czynnym członkiem organizacji branżowych, m.in CineRegio – organizacji zrzeszającej europejskie fundusze filmowe. Dzięki zaangażowaniu w prace grupy Green Regio Łódź podpisała w 2020 r. manifest, mający na celu zwiększenie świadomości na temat ograniczania negatywnego wpływu produkcji filmowej na środowisko.

Łódź jest w skali kraju inicjatorem rozwiązań zwanych green filmingiem. Umowy podpisywane przez miasto z ekipami filmowymi zawierać będą punkty dotyczące zachowań proekologicznych.

Źródło: Green filming na planach filmowych w Łodzi