ZUS bierze pod lupę zwolnienia lekarskie! Chodzi o L4, które lekarze wystawili pacjentom w ramach teleporady.
Podkreślam, nie chodzi o to, aby podważyć status prawny zwolnień, które zostały wystawione podczas wystawiania diagnozy przez telefon. Chodzi o to, aby sprawdzić czy dochowali przy tym wszystkich procedur. Lekarz może wystawić pacjentowi L4 po zbadaniu go, a podczas rozmowy telefonicznej nie da się przeprowadzić badania fizykalnego, dlatego wywiad powinien być szczególnie pogłębiony - mówi Monika Kiełczyńska, rzeczniczka prasowa łódzkiego ZUSu.
ZUS będzie się przyglądał zwolnieniom na podstawie własnych analiz oraz zgłoszeń od pracodawców.
Zdarzają się sytuacje, w których w ciągu minuty od jednego lekarza wpływają do nas trzy L4 na raz, albo kiedy w ciągu jednego dnia jeden lekarz wystawi ponad 100 zwolnień. To w oczywisty sposób budzi u nas niepokój i zainteresowanie - dodaje Kiełczyńska.
Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi ma pewne zastrzeżenia związane z planowanymi przez ZUS kontrolami.
Lekarz nie ma obowiązku wystawiać zwolnienia lekarskiego. Robi to na podstawie umowy, którą dobrowolnie zawiera z ZUSem, ale nie musi tego robić. Co więcej, nie otrzymuje z tego tytułu żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Jeśli te kontrole byłyby wyjątkowo uciążliwe, sugerowałbym moim kolegom po fachu wypowiadanie tych umów. Ciekawe jak lekarze orzecznicy z ZUSu poradziliby sobie z diagnozowaniem i wystawianiem zwolnień dla wszystkich pacjentów w naszym kraju. Teleporada nie jest niczym nowym. U nas funkcjonuje od niedawna, ale choćby w Skandynawii funkcjonuje od wielu lat i nie budzi to niczyich obaw, podejrzeń czy zastrzeżeń. Lekarze w Polsce podpisują umowę z ZUSem po to, aby lepiej i skuteczniej móc wykonywać swoją pracę, a nie żeby utrudniały ją masowe kontrole - mówi Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.
Kontrole zwolnień lekarskich nie są niczym nowym i są przeprowadzone nie od dziś i nie tylko w przypadku teleporad. Nie wynikają z naszych zachcianek, ale z naszych obowiązków, a jednym z nich jest weryfikowanie czy L4 zostało wystawione przy zachowaniu zgodności ze sztuką - odpowiada Kiełczyńska.
Jeśli kontrolerzy stwierdzą, że L4 zostało wystawione bezpodstawnie, ZUS może nakazać pacjentowi lub lekarzowi oddanie pieniędzy wypłaconych z zasiłku zdrowotnego. Lekarz może też zostać na 3 miesiące pozbawiony uprawnień do wystawiania zwolnień lekarskich.
Źródło: ZUS przyjrzy się L4 wystawionym "na telefon"!