sezon grypowy wraca

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Szczepienia

Sezon grypowy się rozkręca. Czy mieszkańcy chcą się szczepić? [NASZA SONDA]

2023-09-25 12:06

Według sanepidu, tylko od stycznia do połowy sierpnia tego roku stwierdzono prawie 11 tys. przypadków grypy w całej Polsce. Połowę zachorowań stanowiły dzieci i nastolatki. W tym samym okresie w 2022 roku infekcji grypowych było nieco ponad 2,5 tys.

Jak alarmują specjaliści, przybywa także zachorowań na COVID-19. O czym informowaliśmy, tu dane jednak nie są doszacowane, można mówić w zasadzie o zaniżaniu statystyk.

Ratunkiem są szczepienia. Tu zdanie wśród lublinian nadal jest podzielone. O ile chętniej szczepimy się przeciw grypie. Covid nadal wywołuje obawy, strach, a nawet niechęć, także ze względu na systemowy chaos.

Nie ma sensu ze względu na powikłania – słyszymy. – Choroby już nie ma, więc i szczepić się nie warto – dodają mieszkańcy. – Covid to już grypa chyba, więc nie jest tak niebezpieczny – dodają inni.

Ja miałem zamiar się zaszczepić, ale nie dostałem odpowiedzi, kiedy chciałem, bo nie było szczepionek w którejś tam fazie, a teraz już nie chcę – tłumaczy jeden z pytanych mieszkańców.

Jak była pandemia to nie mogłam się szczepić, bo byłam niepełnoletnia. Teraz, kiedy samodzielnie podejmuję decyzje, jest jakieś zamieszanie ze szczepionkami – wyjaśnia młoda kobieta.

Zdecydowanie bardziej przychylni jesteśmy szczepieniom przeciw grypie.

Tak, chętnie się zaszczepię. Sama nie choruję, ale to ważne dla moich bliskich. Chcę ich chronić – mówi młoda lublinianka. – Będziemy się szczepili – mówią nam młodzi mieszkańcy. – My już jesteśmy po – dodają mieszkańcy.

Od sztucznej inteligencji po naukę resyscytacji, czyli Piknik Naukowy w Lublinie

Niestety wielu mieszkańców nie szczepi się w ogóle, wykazując postawy antyszczepionkowe niezależnie od typu szczepionki. – Nie szczepiliśmy się i nie będziemy się szczepili – słychać na ulicach. – Absolutnie nie – padają deklaracje. A dlaczego? – Ze względu na to, co dzieje się po szczepieniu, ludzie umierają – mówią pytani. – To zło – mówi wprost mężczyzna w średnim wieku.

To kompletne bzdury – wyliczała w rozmowie z nami prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie – Covid był i jest z nami – mówiła.

Wirusolożka uważa, że szczepienia są sprawdzonym i skutecznym ratunkiem przed infekcjami. To ochrona także bliskich.

Niestety Polacy nie wyciągnęli lekcji z pandemii – mówiła o postawach antyszczepionkowych i niechęci do niefarmakologicznych sposobów ochrony, np. noszenia maseczek.

Profesorka przyznaje jednak, że w Polsce można mówić o systemowym bałaganie. Nadal nie wiadomo co z nowymi wersjami np. szczepionki przeciw COVID-19. Trudno powiedzieć, kiedy pojawią się aktualizacje zastrzyku, którym grupom będą przeznaczone i czy będą refundowane.

Z kolei szczepionki przeciw grypie są już dostępne. Są darmowe dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, dla kobiet w ciąży i dla seniorów. 50-procentowa zniżka przysługuje dorosłym z chorobami przewlekłymi.

Farma dyń w Lublinie już otwarta! Tak prezentuje się w 2023 roku

Źródło: Sezon grypowy się rozkręca. Czy mieszkańcy chcą się szczepić? [NASZA SONDA]