Centrum ma powstać na Lubelszczyźnie, bo to właśnie tutaj pilotażowo działa już m.in. sieć szpitali udarowych. W regionie leczy się bowiem najwięcej udarów w Polsce metodą trombektomii mechanicznej. - Tylko w SPSK4, a więc w ośrodku referencyjnym, 50 proc. przyjmowanych pacjentów z udarem leczonych jest w ten sposób. To rekord europejski - mówi nam prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii SPSK4, pomysłodawca projektu.
W sumie, wskaźnik wykonanych zabiegów metodą trombektomii w lubelskich szpitalach wynosi 10 proc., co stawia województwo na pierwszym miejscu w kraju. - To także wynik na poziomie regionów niemieckich. Opieka neurologiczna na Lubelszczyźnie jest sprawna. Chcemy to rozwijać - dodaje prof. Rejdak.
Z centrum udarowego do centrum neurologii
Usprawnieniem ma być rozszerzenie systemu sieci szpitali udarowych o sieć szpitali neurologicznych. - Także o inne zakresy i świadczenia - mówi lekarz. Centrum Leczenia Chorób Neurologicznych byłoby ośrodkiem centralnym.
Plany zrodziły się pod koniec 2020 roku w Klinice Neurologii SPSK4. Lubelscy lekarze wdrożyli wówczas pilotażowo program "Era Post-Covid-19". Wykorzystując telemedycynę, w konsultacji pacjenta mogli uczestniczyć lekarze nawet z siedmiu ośrodków.
- Projekt cały czas doskonalimy. Czeka na realizację. Chodzi o to, aby można było wysyłać dane z każdego szpitala z województwa do nas. Integracja przez połączenie światłowodami da spektakularne efekty, zwłaszcza w szpitalach oddalonych o kilkaset kilometrów lub w jednostkach z kłopotami kadrowymi. Moglibyśmy w ten sposób zabezpieczyć pacjentów - opisuje nasz rozmówca.
Pacjenci byliby leczeni online i stacjonarnie. Uzupełnieniem programu może być system karetek udarowych. - Dzięki badaniu w trasie, będziemy mogli decydować czy pacjent wymaga leczeniu, czy nie - wyjaśnia.
Nie tylko udary
System przechodzi testy na pacjentach z rozpoznanym udarem. Głównym celem jest jednak szybka diagnoza przewlekłych chorób neurologicznych i leczenie pacjentów z małych miejscowości. - To stwardnienie rozsiane, miastenia gravis czy choroba Parkinsona. Mieszkańcy małych ośrodków są wyrzuceni z systemu. Chcemy to zmienić - przekonuje neurolog.
Centrum miałoby powstać przy udziale klinik neurologii, neurochirurgii i radiologii zabiegowej SPSK4. Obecnie trwają konsultacje i rozmowy z resortem zdrowia w sprawie finansowania ośrodka.
Źródło: Zamiast 200 km do lekarza, konsultacje wideo i za pomocą światłowodów. Sieć Szpitali Udarowych SPSK4 ratuje życie