Centrum Szyfrów Enigma

i

Autor: UMP Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma: Kiedy otwarcie? Co w środku?

2021-08-30 18:42

Centrum Szyfrów Enigma to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Poznaniu. Wkrótce do obiektu przy ul. św. Marcin będą mogli wejść pierwsi zwiedzający. Przeczytajcie i zobaczcie więcej na naszej stronie internetowej.

Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego znajduje się w gmachu Collegium Martineum u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin. Obecnie w budynku trwają intensywne prace wykończeniowe przed oficjalnym rozpoczęciem działalności.

W piątek, 24 września weekend otwarcia CSE zainauguruje wieczorne, plenerowe widowisko multimedialne z użyciem technik 3D, które rozegra się na fasadzie budynku Collegium Martineum. Wydarzenie, zatytułowane "Brzmienia Szyfrów", rozpocznie się od premiery utworu muzycznego Patryka Piłasiewicza, związanego z Poznaniem muzyka i kompozytora, który od 2012 roku realizuje projekt upamiętniający złamanie szyfru Enigmy przez Polaków. W utworze pojawią się echa fraz Paderewskiego i Wieniawskiego, bliskich Poznaniowi i Wielkopolsce.

Nowe specjalistyczne radiowozy. Każdy za ponad 460 tys. zł

Multimedialna ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma zostanie otwarta dla publiczności w sobotę, 25 września.

Niemiecka maszyna szyfrująca, która będzie prezentowana na ekspozycji CSE od września, została wypożyczona ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jest to wersja K, ponieważ maszyna jest opatrzona sygnaturą K 574.Tego typu modele używane były m.in. w handlu oraz przez szwajcarskie wojsko i dyplomację.

Enigma, którą będzie można oglądać w Centrum jest jednak obiektem o nie do końca wyjaśnionej przeszłości - nie posiada swojej karty naukowej, nie jest znana także dokładna data jej produkcji. W zbiorach muzeum z Kołobrzegu znalazła się w 1987 roku, zakupiona od toruńskiego Przedsiębiorstwa Państwowego Desa, zajmującego się handlem dziełami sztuk i antykami.

Ekspozycja CSE składać się będzie z trzech części. Pierwsza obejmie kurs szyfrów. Zwiedzający poznają metody szyfrowania informacji od starożytności aż po czasy obecne. Kolejne poświęcone zostaną historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwami, które doprowadziły do rewolucji cyfrowej.

Centrum Szyfrów Enigma to także Mediateka, w której znajdują się materiały cyfrowe pozwalające odbiorcom zagłębić się w szczegóły opowieści o polskich kryptologach. Na najmłodszych gości CSE czeka Strefa Szyfrów, czyli specjalne miejsce dla całych rodzin, inspirujące do samodzielnego zdobywania wiedzy.

Cała przestrzeń Centrum została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz osób starszych. W budynku znajduje się także specjalny pokój wyciszenia oraz miejsca odpoczynku. Na czas zwiedzania będzie można wypożyczyć wózek rehabilitacyjny lub słuchawki wyciszające.

Misją CSE jest budowanie świadomości, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się w Poznaniu. Pokazywanie jak wiedza, nauka, technologia i współpraca inspirują do wielkich odkryć i wpływają na naszą rzeczywistość. Głównymi adresatami oferty Centrum są mieszkańcy Poznania, Wielkopolski, turyści z kraju i zagranicy, a także uczniowie i rodziny z dziećmi. Działaniom CSE przyświeca hasło "Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu".

QUIZ - Auta gwiazd. Wiesz, czym jeżdżą celebryci?
Pytanie 1 z 10
To zdecydowanie ulubiona marka Cezarego Pazury. Mowa o...
Źródło: Centrum Szyfrów Enigma: Kiedy otwarcie? Co w środku?