Prezentacja zmodernizowanego pojazdu DAF i pokaz umiejętności policyjnych jeźdźców

i

Autor: KMP Poznań

Policja

Ciężarówka DAF na usługach poznańskiej policji. Po co?

2023-05-23 8:55

Może transportować jednocześnie sześć koni oraz zapewnić bezpieczną podróż sześciu policjantom. Ciężarówka DAF bo o niej mowa to pojazd, który po modernizacji wrócił w użytkowanie do policjantów z Ogniwa Konnego KMP w Poznaniu.

W poniedziałek na terenie stajni w Żydowie odbyła się prezentacja pojazdu DAF – tzw. koniowozu, który po modernizacji wrócił w użytkowanie poznańskich policjantów. Koszty naprawy i unowocześnienia pojazdu w wysokości blisko 200 tys. złotych zostały w całości sfinansowane z budżetu Starostwa Poznańskiego. Remont samochodu zajął około cztery miesiące i obejmował w swoim zakresie m.in. renowacje i odnowienie przedziału dla przewozu koni, przedziału socjalnego dla policjantów oraz malowanie nadwozia i nowe oklejenie pojazdu.

Poznańskie Ogniwo Konne w Wydziale Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu istnieje od 23 lat. Obecnie w skład zespołu wchodzi 9 jeźdźców, jeden kandydat na jeźdźca oraz 14 wierzchowców (jeden koń jest na zwolnieniu lekarskim), którzy  pod czujnym okiem instruktorów każdego dnia doskonalą swoje umiejętności, dzięki czemu uznawani są za jedną z najlepszych jednostek konnych w kraju.

Swoją służbę pełnią przez cały rok. Ponadto raz w tygodniu odbywa się intensywny trening całodniowy. Szkolenia są przede wszystkim próbą umiejętności przed prawdziwym „sprawdzianem” czyli atestacją koni, która odbywa się raz w roku. Ostatnia miała miejsce 25 i 26 kwietnia br. 

Atestacja to nic innego, jak sprawdzian posłuszeństwa koni i umiejętności jeździeckich policjantów. Egzamin sprawdza konie oraz jeźdźców w zakresie I i II stopnia atestu. Stopień II oznacza gotowość do służby w miejscach mocno zatłoczonych, takich jak np. imprezy sportowe, festyny, demonstracje czy koncerty.

Policjanci pracując na co dzień z końmi, biorą udział w różnego rodzaju zabezpieczeniach imprez masowych, sportowych, kulturowych, czy zgromadzeniach. Policjant siedzący na koniu jest w stanie zobaczyć więcej z wysokości niż pieszy patrol. Dzięki temu może szybciej reagować i pomagać ludziom w potrzebie.  Policjanci na koniach z powodzeniem patrolują również tereny zielone, ciężko dostępne dla radiowozów. W Poznaniu najczęściej można ich spotkać na Cytadeli, Malcie, w parkach miejskich, nad Wartą i w okolicach podmiejskich jezior.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ciężarówka DAF na usługach poznańskiej policji. Po co?