Tak podczas intensywnych opadów wygląda ulica Baraniaka

i

Autor: Poznan.pl Tak podczas intensywnych opadów wygląda ulica Baraniaka

Czy ulica Baraniaka w trakcie ulew już zawsze będzie zalana?

2021-07-16 10:36

Radny Andrzej Rataj skierował do Prezydenta Miasta Poznania interpelację ws. zalewania ulicy Baraniaka w czasie intensywnych opadów. Radny zauważa, że do takich sytuacji dochodziło w ostatnich latach wielokrotnie. Radny pyta czy jest możliwe trwałe rozwiązanie problemu, tak by na ulicy po większych opadach nie tworzyło się rozlewisko.

Radny pisze w interpelacji, że odcinek ulicy abp. Antoniego Baraniaka (przy centrum handlowym Galeria Malta i u zbiegu z ulicą Katowicką) zalewany jest wodą opadową, która nie odpływa do kanalizacji i przez dłuższy czas pozostaje na ulicy tworząc rozlewisko. Powoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz jest zagrożeniem dla infrastruktury drogowej. Według przekazywanych relacji sytuacja powtarza się od wielu lat. Problem jest szczególnie dotkliwy i niebezpieczny przy obfitych opadach deszczu, do jakich dochodzi w ostatnich latach w naszym mieście, i to nie tylko przy tak katastrofalnych opadach, jak w dniu 22 czerwca. (tego dnia nad miastem przeszła nawałnica, zalanych było wiele ulic i terenów bezodpływowych, na niektórych ulicach było kilkadziesiąt centymetów wody).

Radny zauważa, że pomimo wielokrotnych przypadków zalewania, do dzisiaj nie udało się doprowadzić po poprawy sytuacji w tym miejscu. W związku z tym radny skierował do Prezydenta Miasta pytania dotyczące przyczyn powstawania problemu i możliwości jego usunięcia.

W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Jędrzej Solarski napisał, że przyczyną tworzenia się zastoiska wody na ul. Baraniaka jest ukształtowanie pasa drogowego, a także przeciążenie kolektora Piaśnica, zwłaszcza jego dolnego odcinka (od ul. Katowickiej do wylotu do Cybiny). Wiceprezydent zaznaczył, że 1 kwietnia Spółka Aquanet przejęła w dzierżawę system kanalizacji deszczowej w Poznaniu i obecnie prowadzi analizy dotyczące parametrów hydraulicznych układu kanalizacji deszczowej, szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na podtopienia - m.in. odcinka  ul. Baraniaka.

Na tym etapie rozważane jest zastosowanie zarówno rozwiązań tymczasowych, jak i docelowych. Wiąże się to z weryfikacją dostępnych w pobliżu odbiorników wody i warunków hydrogeologicznych w tym rejonie. Z odpowiedzi wiceprezydenta wynika, że określenie terminu rozwiązania problemów występujących na ul. Baraniaka będzie możliwe po przeprowadzeniu wspomnianych analiz. Do tego czasu Spółka Aquanet planuje działać interwencyjnie wypompowując wodę oraz przeciwdziałać tworzeniu się zastoisk czyszcząc istniejące kanały deszczowe.

Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: Czy ulica Baraniaka w trakcie ulew już zawsze będzie zalana?