Pączki

i

Autor: pexels.com

Kiedy Tłusty Czwartek 2022? Co to za święto? Dlaczego w tłusty czwartek jemy pączki?

2022-02-18 11:10

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Nazywany był kiedyś: zapustami, mięsopustem, ostatkami, karnawałem. Tłusty Czwartek to wyjątkowy, jedyny taki dzień w roku, w którym bez wyrzutów sumienia i liczenia kalorii możemy zajadać się pysznymi pączkami, oponkami i faworkami. W tym roku święto to wypada 24 lutego, czyli już w najbliższy czwartek! Czy jest tłusty czwartek? Jaka jest jego historia? I dlaczego właśnie w tym dniu jemy akurat pączki?

Tłusty czwartek 2022. Jest to ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. W Polsce, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Choć tradycja obchodzenia tłustego czwartku różni się w zależności od regionu, pączki pozo-stają niekwestionowanym liderem rankingu przysmaków. Tuż za nimi plasują się faworki, zwane także chrustem. W związku z tym w tłusty czwartek zjemy średnio aż 4,6 pączka. Według legendy, kto tego dnia nie zje chociaż jednego pączka, przez resztę roku nie będzie mu się powodzić.

Tłusty czwartek 2022. Kiedy przypada?

W roku 2022, tłusty czwartek przypada na 24 lutego. W tym dniu dozwolone jest objadanie się. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, który trwa do Środy Popielcowej. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. W przyszłym roku pączkami zajadać się będziemy kilka dni wcześniej - 16 lutego.

Przypomnijmy, iż środa popielcowa w tym roku wypada 2 marca. 40 dni później świętować będziemy Wielkanoc, która w tym roku wypadanie 17 kwietnia. Okres pomiędzy środą popielcową a Wielkanocą to w kościele czas postu, właśnie dlatego tłusty czwartek kojarzony jest z dniem, w którym objadać się można niemal do woli.

Pączki na Tłusty Czwartek
Sonda
Tłusty Czwartek 2023. Wolisz pączki czy faworki?

Tłusty czwartek. Dlaczego jemy pączki?

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień. Zwyczaj ten kultywowany był także na ziemiach polskich. Co jednak ciekawe, do XVI wieku pączki były podawane w formie... słonej. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Obecnie pączki serwowane są z przeróżnymi nadzieniami. Wiele osób szczególnie chwali sobie szczególnie te z nadzieniem różanym. W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się jednak sporo nowości. Kto nie lubi słodkiego, może skosztować pączka na słono. Są też pączki odpowiadające popularnym batonikom, takim jak Snickers, Milky Way czy Bounty.

Tłusty czwartek: co najchętniej jedzą wielkopolanie?

Wielkopolska pod względem tłustego czwartku nie odstaje od reszty Polski. W tym dniu zdecydowanie najwięcej zjadamy właśnie pączków. W historii było jednak nieco inaczej. W Wielkopolsce do popularnych zwyczajów należała tak zwana pomyjka. Wierzono, że usługiwanie przy stole oraz gotowanie w tłusty czwartek zapewnia pomyślność i dobrobyt oraz dobre zdrowie. Dlatego też podczas kolacji w tłusty czwartek wszyscy usługiwali sobie wzajemnie oraz pomagali pani domu w przygotowywaniu sutych dań. Większość zwyczajów związanych z tym świętem odeszło już w niepamięć, ale nadal w tłusty czwartek w całej Polsce spożywa się pączki i faworki.

Ile kalorii ma jeden pączek?

Tłusty czwartek to jak sama nazwa wskazuje, święto w którym jemy dużo i tłusto. Musimy się więc liczyć, iż przyjmiemy tego dnia bardzo dużą liczbę kalorii.

  • Pączek bez lukru o wadze 70 g ma 293 kcal, a w 100 g 418 kcal.
  • Pączek z lukrem lub cukrem pudrem? W 100 g to 426 kcal.
  • Pączek serowy w 100 g ma 263 kcal.
  • Pączek z kremem to 361 kalorii w 100 g.
  • Pączek z marmoladą z  nadzieniem wieloowocowym to 340 kcal.
  • Pączek z czekoladą to około 400 kcal.
  • Pączek kinder bueno to około 385 kcal.
  • Pączek z bitą śmietaną to 430 kcal.

Każdy może oczywiście wykonać także sam pączki w domu. Jeśli chcecie skorzystać z takiej opcji zostawiamy wam kilka przepisów:

Źródło: Tłusty Czwartek 2022. Kiedy przypada? Ile kalorii ma pączek?