Wojewoda Wielkopolski zostanie odwołany? Jest wniosek do premiera! “Utrata zaufania”

2020-12-03 16:19 DR
Wojewoda Wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk
Autor: WUW Wojewoda Wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk

Do premiera Mateusza Morawieckiego trafił wniosek o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska Wojewody Wielkopolskiego. Powodem ma być utrata zaufania w związku z podjętą decyzją. O co dokładnie chodzi? Przeczytajcie więcej.

Łukasz Mikołajczyk zostanie odwołany ze stanowiska? Lakoniczny komunikat w tej sprawie pojawił się na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Minister Mariusz Kamiński zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Pana Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska Wojewody Wielkopolskiego. Powodem złożenia wniosku jest utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy

czytamy w oświadczeniu.

Bajkowy autobus w Tarnowie

Zamek w Stobnicy: O co chodzi? 

Budowa zamku w Stobnicy jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Sprzeciwiają się jej między innymi ekolodzy. Sprawą zajmuje się między innymi prokuratura, która bada okoliczności wydania pozwolenia na budowę. Tymczasem w poniedziałek wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk poinformował o zakończeniu dogłębnej analizy tematu. Jej wynikiem jest stwierdzenie, że decyzja starosty obornickiego została wydana z naruszeniem prawa. Budowa zamku jednak nie zostanie przerwana. 

Z uwagi na dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych, znowelizowane prawo budowlane i upływ czasu wojewoda wielkopolski nie stwierdził nieważności decyzji starosty obornickiego

Informował w poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w komunikacie prasowym. 

Łukasz Mikołajczyk: Kim jest wojewoda wielkopolski?  

Łukasz Mikołajczyk urodził się 12 sierpnia 1977 w Ostrowie Wielkopolskim. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Prawa i Sprawiedliwości. W 2010 i 2014 uzyskiwał z ramienia PiS mandat radnego powiatu ostrowskiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 został wybrany do Senatu IX kadencji. W 2018 kandydował na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, zajmując 2. miejsce z wynikiem 20,36% głosów. 25 listopada 2019 został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na urząd wojewody wielkopolskiego.