Załóż kolorowe skarpetki nie do pary, by solidaryzować się z osobami chorymi na zespół Downa.

i

Autor: pixabay

Światowy Dzień Zespołu Downa

2023-03-21 10:19

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. W ten dzień, na znak solidarności z osobami dotkniętymi zespołem Downa, organizatorzy inicjatywy zachęcają do założenia kolorowych skarpetek nie do pary.

Światowy Dzień Zespołu Downa - święto to obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. 21 marca nie jest datą przypadkową, chodzi o istotę choroby, czyli trisomia 21 chromosomu. Na całym świecie z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej choroby, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. My zdrowi ludzie, jesteśmy za nich odpowiedzialni - mówi Honorata Ziółko, oligofrenopedagog z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 12 w Radomiu:

Traktujmy tych ludzi, te dzieci po prostu jak ludzi. Oni są obok nas i my jesteśmy za nich odpowiedzialni. Jesteśmy ludźmi, tak samo jak oni  i zwyczajnie powinniśmy ich wspierać.

Organizatorzy akcji namawiają, aby w ten dzień założyć kolorowe skarpetki nie do pary, aby zwiększać świadomość, że takie osoby żyją wśród nas. - Od tych osób możemy się wiele nauczyć - dodaje Ziółko:

Te dzieci, te osoby pragną przyjaźni, miłości, wsparcia. Bardzo szybko zawierają przyjaźnie, oddają całe swoje serce, oni oddają tą przyjaźń, ale też jej chcą i tak samo, jak my, jej potrzebują, a środowisko często je wyklucza. To często jest powodem ich dodatkowych problemów emocjonalnych i trafiają do naszej szkoły, a prawda jest taka, że osoby zespołem Downa, mogą nas właśnie wiele nauczyć, zwłaszcza, co to znaczy przyjaźń i pełne oddanie.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy osób z zespołem Downa.