Najlepsza szkoła ponadpodstawowa w Warszawie - XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy w Warszawie

i

Autor: lo19.pl/szkola

OŚWIATA

Układ zbiorowy w Radomiu. Miasto zapowiada otwartość do negocjacji, ale czeka na propozycje związkowców

2025-07-10 10:58

Po lutowym wypowiedzeniu układu zbiorowego przez władze Radomia, związkowcy znów zabierają głos. Przypominają, że bez propozycji nowych regulaminów od dyrektorów szół i przedszkoli, nie mogą rozpocząć rozmów. Sprawdzamy jak wygląda postęp prac i czy uda się wypracować miastu i związkowcom nowe warunki.

Miasto Radom w lutym tego roku wypowiedziało układ zbiorowy dla pracowników administracji i obsługi w oświacie. Dotychczasowy funkcjonował od ponad 25 lat. Decyzja ta wywołała zdecydowaną reakcję środowisk związkowych, które zorganizowały strajk. Teraz stawką są konkretne zapisy, które mają uchronić pracowników nieoświatowych przed utratą wielu dodatków do wynagrodzenia.

Radom- edukacyjna strefa powstała na radomskim lotnisku

Pełnomocnictwa do negocjacji są w przygotowaniu, ale to jedno. Natomiast bez nowych regulaminów od dyrektorów szkół i przedszkoli nie ruszymy z miejsca. Takich placówek, których organem zarządzającym jest gmina Radom jest ponad 100. Do tej pory do nas spłynęło zaledwie około 30 procent z nich. Te które dotarły stwierdzamy, że są niekorzystne, bo zabierają premie regulaminową, dodatki kasjerskie, czy procentowy dodatek funkcyjny – mówi Andrzej Stępnikowski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSSZ „Solidarność” 80 Pracowników Oświaty i Wychowania.

Czas nagli. Dotychczasowy układ zbiorowy obowiązuje do 31 sierpnia. Miasto deklaruje gotowość do podjęcia rozmów.

Przede wszystkim należy podkreślić, że nam, jako władzom miasta, zależy na tym, aby pracownicy administracji i obsługi w jednostkach oświatowych na czas dostawali wynagrodzenie. Dotychczasowy układ kończy się z końcem sierpnia, więc dyrektorzy opracowali nowe regulaminy wynagrodzenia, które de facto zgodnie z prawem muszą być opiniowane przez związki zawodowe. Na podstawie tych regulaminów zostaną wypłacone wynagrodzenia we wrześniu. Jesteśmy otwarci na negocjacje ze związkowcami. Natomiast, żeby się to mogło odbyć, muszą być spełnione wszystkie wymogi prawne, między innymi związki zawodowe muszą dostarczyć nam pełnomocnictwa do prowadzenia takich rokowań od swoich centrali związkowych. Jak tylko ten wymóg zostanie spełniony, siądziemy do stołu, ale oczywiście propozycja, draft tego układu, założenia, muszą pochodzić od strony związkowej – mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.

Związkowcy po otrzymaniu regulaminów od dyrektorów placówek oświatowych mają 30 dni na ich analizę i przedstawienie opinii.

ZOBACZCIE TAKŻE NASZĄ GALERIĘ: Nowy przystanek kolejowy Radom Wschodni

Źródło: Układ zbiorowy w Radomiu. Miasto zapowiada otwartość do negocjacji, ale czeka na propozycje związkowców